Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Rośnie zainteresowanie rynkami regionalnymi raport 2014 Knight Frank

Rok 2014 rok był rekordowym okresem w sektorze biurowym pod względem ilości nowej podaży. W siedmiu największych ośrodkach biurowych do użytku oddano ponad 560.000 m2 powierzchni na wynajem. Aktywność deweloperów nie słabnie i zgodnie z harmonogramami inwestorów,w 2015 roku oczekiwane jest ukończenie budowy kolejnych ponad 600.000 m2 oferowanych na wynajemw największych polskich miastach – wynika z raportu Knight Frank „Polska – rynek komercyjny w 2014”.

Według Elżbiety Czerpak, Dyrektora Działu Badań Rynku Knight Frank, przy szybko rosnącej podaży w sektorze biurowym warto dokładnie przyjrzeć się stronie popytowej. „W 2014 roku odnotowaliśmy wysoki wolumen transakcji najmu zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych. Natomiast uwagę zwraca różnica w chłonności rynku pomiędzy stolicą a ośrodkami regionalnymi. W Warszawie w minionym roku wynajęto ponad 600.000 m2, ale absorbcję netto oszacowano jedynie na 150.000 m2. To wskazuje, że większość transakcji najmu zawieranych w stolicy to relokacje i renegocjacje, a powierzchnia wchłonięta przez rynek odpowiadała jedynie 25% powierzchni wynajętej w minionym roku” – mówi. „Dla porównania, wolumen transakcji najmu odnotowany w największych miastach regionalnych w 2014 roku to około 350.000 m2, natomiast absorbcja netto na tych rynkach przekroczyła 260.000 m2” – dodaje.

Większa w porównaniu z Warszawą chłonność rynków regionalnych, na którą wpływa stały popyt ze strony sektora BPO, została dostrzeżona przez rynek inwestycyjny.

Zdaniem Marty Gorońskiej-Wiercioch, analityka w Dziale Rynków Kapitałowych Knight Frank, szczególnie zauważalnym i nasilającym się trendem w 2014 roku był wzrost zainteresowania rynkami regionalnymi w sektorze biurowym. „W minionym roku na rynkach pozacenralnych dokonano zakupów na łączną kwotę 405 mln EUR. Tym samym udział miast regionalnych w wolumenie transakcji biurowych ukształtował się na poziomie 23% wobec 19% w 2013 roku” – mówi. Jak podkreśla Marta Gorońska-Wiercioch, ożywienie jest efektem większej podaży obiektów spełniających wymogi zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, a także stale rosnącego zainteresowania najemców z branży BPO, dzięki którym poziom pustostanów oraz czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie. Ponadto, w obliczu prognoz wzrostu wskaźnika pustostanów w Warszawie, fundusze inwestujące na polskim rynku szukają alternatywy dla stołecznego rynku.

Izabela Potrykus-Czachowicz, Partner i Dyrektor Regionalny w Agencji Komercyjnej firmy Knight Frank, podkreśla, że konsekwencją utrzymującej się już od 3 lat ożywionej aktywności deweloperów w Warszawie i ograniczonej absorbcji netto jest zdecydowany wzrost pustostanów na stołecznym rynku. Na koniec roku w istniejących projektach około 570.000 m2 pozostawało bez najemcy, z czego ponad 200.000 m2 oferowały budynki zlokalizowane w centrum miasta. Prognoza pustostanów przygotowana przez Knight Frank, uwzględniająca średnią absorpcję netto z minionych pięciu lat oraz nową podaż przyjętą zgodnie z harmonogramami deweloperów wskazuje, że wskaźnik pustostanów na koniec 2015 roku w Warszawie może osiągnąć 18%, natomiast na koniec 2016 roku przekroczyć 20% powierzchni na wynajem.

Pobierz raport…

Źródło: Knight Frank