01 kwietnia 2011 roku, Warszawa.
Mennica Polska chce zbudować nową wizytówkę Woli
uwzględniającą charakter Dzielnicy
Budowę zespołu nowych obiektów, przywrócenie przebiegu przedwojennych ulic oraz stworzenie otwartego dla mieszkańców pasażu od fabryki Norblina do ul. Grzybowskiej zaproponowała Radnym Dzielnicy Wola Mennica Polska.
W środę 30 marca specjaliści Mennicy Polskiej na zaproszenie Radych Woli prezentowali w Urzędzie Dzielnicy projekt zagospodarowania dwóch działek, które obecnie zajmują obiekty Grupy Kapitałowej Mennicy Polskiej. Dwie działki mają łączną powierzchnię 18 500 m2, znajdują się w kwartale ulic Prosta -Żelazna – Grzybowska – Waliców. Obecnie na jednej z nich znajduje się wybudowany w latach 50. niski budynek administracyjny Mennicy Polskiej oraz obiekt produkcyjny spółki zależnej Mennica Metale Szlachetne. Na drugiej działce w latach 90. zbudowano budynek, w którym mincerze Mennicy wybijają wszystkie polskie monety oraz monety dla innych krajów.
Mennica Polska chciałaby aby na terenie wspomnianych dwóch działek, którymi dysponuje w ramach użytkowania wieczystego, powstał zespół budynków odpowiadający dynamicznemu charakterowi dzielnicy. Dlatego też przedstawiła Radym Dzielnicy Wola projekt przewidujący realizację zespołu budynków biurowo-usługowych o całkowitej powierzchni ok. 103 000 m2. Zaprojektowano dwie dominanty wysokościowe: pierwsza zlokalizowana przy u. Prostej opiewa na 130 m wysokości, druga na 50 m projektowana jest przy skrzyżowaniu Żelazna – Grzybowska.
Wizualizacja obiektu, który mógłby powstać na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej.
Zespół zabudowy zaprojektowano tak, aby maksymalnie powiązać budynki z otaczającymi je zabudowaniami i jednocześnie stworzyć otwarty i przyjazny warszawiakom ciąg architektoniczny. Wewnętrznym kręgosłupem zespołu budynków mógłby stać się publiczny pasaż pieszy, który zaczynałby się już w Norblinie i poprzez plac miejski w narożniku ul. Żelaznej i Grzybowskiej zapraszałby do wewnętrznego dziedzińca. Na dziedzińcu specjaliści Mennicy oraz współpracujący z nią architekci zaplanowali miejsce na zieleń miejską, drobną architekturę, miejsca do odpoczynku oraz atrakcje sezonowe jak np. fontanna (latem) czy ślizgawka (zimą). Pasaż mógłby kończyć się na ul. Grzybowskiej gdzie zaprojektowano przyjemne i zielone patio z punktami usługowymi i ogródkami restauracyjnymi.
Mennica Polska chciałaby aby nowy zespół budynków stał się wizytówką Woli oraz punktem charakterystycznym dla całego miasta. Jednocześnie projekt uwzględnia przywrócenie ulicom ich przedwojennych funkcji. Brak tu elewacji zapleczy, a fronty wtapiają się w przestrzeń miasta za każdym razem maksymalnie dostosowując się do lokalnego kontekstu miejsca. Zabytkowy mur wzdłuż ul. Waliców oraz obiekt restauracyjny, będący pozostałością po zabudowie browarów Junga zostały wkomponowane w nową zabudowę, tak aby zachować swą naturalność i nieść kolejnym pokoleniom świadectwo minionych czasów.
Projekt zagospodarowania terenu przewiduje także przedłużenie ul. Waliców do ul. Prostej. Z analiz wykonanych przez warszawską specjalistyczną pracownię obsługi komunikacyjnej Trans-Eko jednoznacznie wynika, że takie rozwiązanie zdecydowanie odciąży ul. Żelazną i pozwoli rozładować korki w bliskiej okolicy.
Warto zaznaczyć, że projektowane przedłużenie ulicy pomimo zlokalizowania na nieruchomości Mennicy będzie dostępne dla wszystkich kierowców. Firma zaproponowała radnym Woli przedłużenie ulicy Waliców do ul. Prostej po swoim gruncie na własny koszt.
Widok ul. Prostej z lotu ptaka (po lewej projektowany budynek Mennicy Polskiej
Mennica Polska jest jedynym producentem wszystkich monet obiegowych i kolekcjonerskich w Polsce, które emituje Narodowy Bank Polski. Mincerze Spółki wybijają również monety dla innych państw. Firma ma doświadczenie deweloperskie. Zrealizowała m.in. biurowiec Aurum oraz osiedle Rajska Jabłoń w Jabłonnie koło Warszawy. Zarządza również biurowcem Nefryt.