Świętująca 125-lecie Skanska zadebiutuje na targach EXPO REAL w Monachium
W tym roku Skanska obchodzi 125-lecie działalności w branży budowlanej i deweloperskiej, a także po raz pierwszy zaprezentuje swoje globalne portfolio zielonych projektów biurowych na EXPO REAL, największych europejskich targach nieruchomości, odbywających się 8-10 października w Monachium.
Skanska rozpoczynała działalność jako mała odlewnia betonu, a pierwszą siedzibą firmy była skromna pracownia w szwedzkim mieście Malmö. Firma szybko stała się przedsiębiorstwem budowlanym, notując wśród swoich osiągnięć wiele nowatorskich jak na te czasy projektów, w tym pierwszy w Szwecji most betonowy i pierwszą drogę asfaltową. Przed rokiem 1900 Skanska była już obecna w krajach skandynawskich i w Rosji, aby następnie rozszerzać działalność na dalsze rynki i stać się firmą o skali międzynarodowej. Obecnie Skanska jest piątą na świecie pod względem wielkości firmą budowlaną i deweloperem projektów komercyjnych, mieszkaniowych oraz infrastrukturalnych, a jednocześnie pionierem zielonego budownictwa i innowacyjnych rozwiązań. Firma koncentruje swoją działalność na wybranych rynkach rodzimych w Europie, USA i Ameryce Łacińskiej.
Skanska zaprezentuje na EXPO REAL swoje zielone projekty biurowe realizowane w Europie Środkowej, krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych. Skanska Commercial Development sfinansowała i wybudowała dotychczas ok. 1,9 mln m kw. powierzchni biurowej w różnych krajach świata, a obecnie realizuje projekty o łącznej powierzchni 425 000 m kw. Globalny portfel zielonych biurowców Skanska – wliczając projekty oddane do użytku, w budowie oraz planowane – obejmuje obiekty w 21 miastach w Europie Środkowej, krajach skandynawskich i USA.
“Cieszę się, że możemy pokazać na EXPO REAL nasz globalny portfel zielonych biurowców projektowanych z myślą o przyszłości. Nasze budynki nie tylko zapewniają najemcom elastyczne i efektywne rozwiązania, ale także reprezentują trwałą wartość dla inwestorów” – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Skanska Commercial Development Europe.
Cechy wspólne nowych projektów biurowych Skanska to zielone rozwiązania zastosowane w celu minimalizacji ich oddziaływania na środowisko naturalne, a jednocześnie zapewnienia zdrowego środowiska pracy. Budynki projektowane są w taki sposób, aby zużywały mniej energii i wody oraz emitowały mniej CO2 na wszystkich etapach swojego cyklu życiowego, od momentu wyboru lokalizacji i zakupu materiałów budowlanych, poprzez proces budowy, aż po zarządzanie funkcjonującym obiektem. Wszystkie projekty biurowe Skanska aplikują w związku z tym o certyfikację środowiskową LEED na poziomie Gold i wyższym.
Zielone projekty Skanska Commercial Development obecnie w realizacji, które zostaną oddane do użytku do roku 2015:
Europa Środkowa
|
Skandynawia
|
USA
|
Czechy Balabenka, Praga Nordica Ostrava, Ostrawa R6 Logistic Park, Praga
Polska Atrium 1, Warszawa Green Corner, Warszawa Green Day, Wrocław Green Horizon, Łódź Green Towers, Wrocław Kapelanka, Kraków Malta House, Poznań
Rumunia Green Court Bucarest, Bukareszt
Węgry Green House, Budapeszt Nordic Light, Budapeszt
|
Dania Nordhuset, Kopenhaga Plaza, Kopenhaga Scandport, Kopenhaga The Mayor, Kopenhaga
Finlandia Manskun Rasti, Helsinki
Szwecja Coop Extra, Sundbyberg Entré Lindhagen, Sztokholm Fredriksdal, Sztokholm Green Tower Office Center, Göteborg Kährs Warehouse, Nybro Klara Strand, Sztokholm LjungbyPorten, Ljungby Polishus Rosengård, Malmö Stockholm New, Sztokholm Tennet II, Göteborg The AF Building, Göteborg Torpavallen Retail Park, Göteborg
|
Boston 150 Second Street
Houston 3009 Post Oak
Seattle 400 Fairview Stone34
Waszyngton DC 1776 Wilson Boulevard 733 10th Street 88 M Street/NOMA
|
Skanska świętuje swoje pierwsze 125 lat
W 2012 roku Skanska obchodzi jubileusz 125-lecia działalności. Firmę założył w 1887 roku szwedzki chemik i konstruktor-wizjoner Rudolf Fredrik Berg, a jej pierwszą siedzibą była skromna pracownia w Malmö. Firma działała początkowo jako mała odlewnia betonu, ale szybko rozwijała działalność i wkrótce była już wykonawcą dużych konstrukcji betonowych, jak fundamenty i mosty, stopniowo stając się wszechstronnym przedsiębiorstwem budowlanym. Od początków działalności w Skanska panuje pionierski duch, dzięki czemu firma może poszczycić się zbudowaniem pierwszego w Szwecji betonowego mostu, pierwszej drogi asfaltowej, metra, elektrowni wodnych oraz atomowych.
Skanska szybko wkroczyła na drogę ekspansji międzynarodowej – już w 1897 roku eksportowała do Londynu betonowe elementy do układania kabli, a na początku XX wieku prowadziła działalność także w Finlandii i Rosji. W czasach szybkiego uprzemysłowienia, jakie nastąpiły po II wojnie światowej, Skanska stała się wiodącym wykonawcą dróg i linii kolejowych, lotnisk, zakładów przemysłowych, biurowców i domów mieszkalnych.
Dzięki zyskom z działalności budowlanej Skanska zgromadziła kapitał na własne projekty deweloperskie. Lokalizacją pierwszej inwestycji było znowu Malmö, gdzie w 1954 roku firma uruchomiła dużą inwestycję obejmującą hotel, biura, lokale handlowe i część mieszkaniową. Od tamtej pory Skanska dynamicznie planuje, buduje i sprzedaje kolejne obiekty, reinwestując dochody w nowe biurowce, domy, a także projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jak szpitale i szkoły.
Projekty zrealizowane przez Skanska można znaleźć w wielu miejscach na całym świecie. Firma koncentruje się jednak na kilku wybranych rynkach, które określa jako rodzime i gdzie chce być w czołówce firm budowlanych i deweloperów. Do rynków tych należą kraje skandynawskie, Wielka Brytania, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, USA, a także wybrane kraje Ameryki Łacińskiej. Kadra zarządzająca firmy na rynkach rodzimych to z reguły lokalni menedżerowie posiadający doskonałą znajomość swojego rynku, którzy realizują projekty bazując na silnej pozycji finansowej i know-how międzynarodowej grupy.
Od połowy lat dziewięćdziesiątych Skanska intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Zrównoważony rozwój zajmuje czołowe miejsce wśród priorytetów firmy, a od 2009 roku wszystkie nowe biurowe projekty deweloperskie i inwestycyjne muszą spełniać kryteria certyfikacji środowiskowej LEED na poziomie Gold i wyższym. Działając w takim duchu, Skanska przeprowadziła w 2008 roku modernizację swojego głównego biura w USA na 32. piętrze Empire State Building, jednego z najstarszych i najwyższych drapaczy chmur w Nowym Jorku, powstałego w 1931 roku. Obecnie biuro nie tylko zapewnia zdrowe środowisko pracy z odpowiednią jakością świeżego powietrza i dużą ilością światła dziennego, ale jednocześnie zużywa znacznie mniej energii niż wcześniej. Skanska otrzymała dla swojego biura certyfikat LEED CI (Commercial Interior) na najwyższym, platynowym poziomie, a co ważniejsze, udowodniła ekonomiczny sens zrównoważonego budownictwa, ponieważ koszty zielonej modernizacji zwróciły się już po czterech latach.