Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Główne zalety powierzchni w ekologicznych biurowcach

Zdaniem ekspertów zielone powierzchnie coraz częściej przyciągają najemców. Powód do narzekań nie mają także zarządcy takich nieruchomości, bo pracuje się w nich łatwiej.

Eksperci rynku nieruchomości raczej nie mają wątpliwości. Budynki wzniesione w oparciu o standardy zrównoważonego rozwoju będą pojawiać się coraz częściej w polskich miastach.

– Zielone budynki są coraz lepiej postrzegane przez nowych najemców oraz przez najemców będących w budynkach budowanych metodami tradycyjnymi. Coraz większa świadomość najemców, szczególnie firm o zasięgu globalnym, przyczynia się do tego, iż pytanie o zielone budownictwo pada wraz z pytaniem o koszty utrzymania budynku i pojawia zaraz po poruszeniu kwestii ceny wynajmu – zauważa Michał Skaliński, dyrektor działu Asset Management w Cushman & Wakefield.

Łatwiej liczyć…

W takim budynku łatwiej bowiem obliczyć oszczędności. Skawiński podkreśla, że na powierzchniach najemców instalowane są m.in. liczniki zużycia i wody i energii elektrycznej. Dzięki temu łatwo można określić i zaplanować koszty eksploatacji. Według analiz oszczędności w zielonych budynkach w USA osiągają poziom 25-30 proc. Takie budowle oferują lepszą wentylację, kontrolę temperatury, doświetlenia i obniżony poziom zanieczyszczenia powietrza. Z perspektywy ekonomicznej studia przypadków z 2008 roku pokazały, że biura certyfikowane LEED-em mają wyższe stawki najmu, ceny sprzedaży oraz szybsze tempo komercjalizacji. To wszystko w Stanach, ale pierwsze wyniki widać także nad Wisłą.

…oszczędności

W Polsce pierwszym obiektem, który dostał certyfikat LEED Gold, był „Zielonym Oddział” Deutsche Banku PBC. Zgodnie z szacunkami zużycie energii elektrycznej zmniejszy się o 40 proc., a zużycie wody o 30 proc. Ponadto w placówce ograniczono poziom zużywanych surowców m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów budowlanych i powtórne wykorzystanie połowy z nich, wyposażenie 30 proc. biura w meble używane (po renowacji) oraz zastosowanie pojemników do segregacji zamiast pojedynczych koszy na śmieci. To jednak nie wszystko, liczy się także jakość pracy.

Oprócz oczywistych oszczędności związanych z mniejszą konsumpcją energii, elementem wciąż niedocenianym są warunki pracy – potwierdza Paweł Warda, dyrektora działu zarządzania projektami w Jones Lang LaSalle, LEED AP. Podkreśla, że według wyników badań przeprowadzonych przez USGBC (U.S. Green Building Council) większość z pracowników spędza blisko 90 proc. swojego życia w pomieszczeniach zamkniętych. Jego zdaniem kwestią oczywistą wydaje się dbanie o środowisko naturalne, dbałość o jakość środowiska w naszym najbliższym otoczeniu, tj. w miejscu pracy czy w domu, już natomiast nie zawsze.

– W budynkach wznoszonych zgodnie z zasadami certyfikacji i oceny, takimi jak LEED lub BREEAM, w głównej mierze wykorzystywane są niskoemisyjne materiały wykończeniowe oraz wysokiej jakości instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Przekłada się to na samopoczucie pracowników, wyższą efektywność ich pracy oraz niższe wskaźniki zachorowań. Jest to nierzadko pomijany element ze względu na to, że niełatwo użytkownikowi samemu zauważyć tu powiązanie przyczyny i skutku, jednak badania przeprowadzane przez specjalistów nie pozostawiają żadnych wątpliwości – mówi ekspert z Jones Lang LaSalle.

Używać na zielono

Zdaniem ekspertów ekologiczny biurowiec to korzyści i dla najemców, i dla ich pracowników. Sporo jednak zależy od tych drugich.

– Przebywanie w biurowcach, które zostały wybudowane zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego, do pewnego stopnia wymusza zachowania jego użytkowników. Chodzi tu głównie o sposób używania wody, prądu, segregację odpadów czy sposób przeprowadzania prac wykończeniowych – twierdzi Paweł Warda, dyrektor działu zarządzania projektami w Jones Lang LaSalle. Kłopot? Niekoniecznie – niektóre elementy uwzględnione zostają w regulaminach budynków, ale zazwyczaj nie wiąże się to z potrzebą przeprowadzania szkoleń w tym zakresie. Często też najemcy tego typu budynków mają większą świadomość ekologiczną, a tym samym większą chęć postępowania zgodnie z jej zasadami.

Źródło: gazetaprawna.pl