Czy warszawska Praga wygra EURO 2012?
Warszawa, 20 czerwca 2012 r. – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012, dzięki którym każdy dowiedział się, gdzie znajduje się Stadion Narodowy, to dobry moment, aby rzucić okiem na praską stronę stolicy. Eksperci z CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, przyjrzeli się warszawskiej Pradze z nieruchomościowego punktu widzenia. Według CBRE, potencjał Pragi pozostaje jeszcze niewykorzystany, są jednak duże szanse, że inwestycje związane z EURO 2012, promocja dzielnicy jako lokalizacji Stadionu Narodowego, a także planowana poprawa infrastruktury przyspieszą rozwój prawobrzeżnej części stolicy.
Praga dziś – jeszcze nie tętni biznesem, ale przyciąga klimatem
Praga, składająca się z dwóch dzielnic: Pragi Południe i Pragi Północ, to część Warszawy najsłabiej obecnie rozwinięta pod względem podaży nowoczesnych powierzchni biurowych. Ma na to wpływ utrudniona komunikacja z centrum miasta, a także zły stan wielu budynków. Choć wiele historycznych praskich budynków zostało już odnowionych i cieszy oko piękną architekturą, trudno w dzielnicy znaleźć miejsce, gdzie nie kontrastują one z opłakanym stanem innych kamienic. Wynikiem tego jest ograniczony jak dotąd wolumen inwestycji komercyjnych.
Łączna podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w prawobrzeżnej Warszawie wynosi obecnie 171 000 mkw., w porównaniu do blisko 3,5 mln mkw. po lewej stronie Wisły. Jako pierwsza powstała Promenada przy ul. Ostrobramskiej, a później Centrum Milenium, Blue Point, Warszawa Wileńska i Radwar Business Park. Stawki czynszu za powierzchnie biurowe należą do najniższych w mieście. Podczas gdy w centrum stolicy dochodzą do 27 EUR/mkw./mies., po kilku minutach jazdy w kierunku wschodnim możliwy jest najem nowoczesnej powierzchni za 13-15 EUR/mkw./mies. Rynek powierzchni handlowych na Pradze jest postrzegany jako bardziej dojrzały – podaż wynosi ponad 360 000 mkw. w centrach handlowych takich jak Promenada, Warszawa Wileńska, CH Gocław czy King Cross Praga, gdy po lewej stronie Wisły łączna podaż to 963 000 mkw.
„Od kilku lat obserwujemy korzystną zmianę wizerunku Pragi. Z zaniedbanej i nie całkiem bezpiecznej dzielnicy, Praga staje się modnym centrum kultury, której ośrodkami są zrewitalizowane poprzemysłowe obiekty prowadzące działalność artystyczną i klubową, jak Fabryka Trzciny, SOHO Factory, M25, Hala Wysokich Napięć, czy kultowe już kluby przy ul. Ząbkowskiej” – mówi Agata Czarnecka, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa
w CBRE. Inne przedsięwzięcia kulturalne, w tym budowa Muzeum Pragi przy ul. Targowej oraz sali koncertowej Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej z pewnością zwiększą jeszcze atrakcyjność Pragi.
Poprawa infrastruktury będzie fundamentem rozwoju Pragi
Przy wyborze lokalizacji biura, najemcy w dużym stopniu kierują się dostępną infrastrukturą,
w tym bliskością komunikacji miejskiej. Plany inwestycyjne dla Pragi są bardzo bogate, jednak ich realizacja zajmie co najmniej kilka lat. W trakcie budowy jest już druga linia metra – odcinek łączący Rondo Daszyńskiego na Woli z Dworcem Wileńskim na Pradze będzie ukończony w połowie 2014 r. Po prawej stronie Wisły powstaną dwie stacje: Stadion oraz Dworzec Wileński. Następne stacje zbudowane zostaną w kolejnych latach. W planach jest również budowa południowej odnogi drugiej linii metra, łączącej stację Stadion z osiedlem Gocław.
Na Pradze planowane są również duże inwestycje drogowe, w tym Trasa Tysiąclecia od Ronda Żaba do ul. Grochowskiej, Trasa Świętokrzyska stanowiąca przedłużenie Mostu Świętokrzyskiego oraz Mała Obwodnica Śródmiejska od Węzła Żaba do Ronda Wiatraczna.
„Wybudowane w ostatnich latach nowe mosty na Wiśle, a także modernizacja i uporządkowanie okolic dworców Warszawa Stadion i Warszawa Wschodnia już przyczyniły się do ułatwienia przejazdu przez Wisłę i poprawy komfortu podróży. Przełomem będzie jednak druga linia metra, która poprawi komunikację z centrum miasta, a przede wszystkim ułatwi dojazd do pracy tym, których pracodawcy zdecydują się na ulokowanie swoich biur na Pradze” – mówi Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE.
Ambitne plany dla Pragi – oby zostały zrealizowane
Mimo ograniczonej podaży w chwili obecnej, na Pradze planowanych jest wiele nowych inwestycji komercyjnych. Należą do nich:
- SOHO Factory przy ul. Mińskiej – obecnie budynki poprodukcyjne z ulokowanym w nich centrum kulturalnym i społecznym. W przyszłości powstaną tu mieszkania i lokale handlowe, pierwszy etap jest już w budowie.
- Port Praski przy Wybrzeżu Szczecińskim – jeden z największych projektów deweloperskich, w ramach którego powstać mają mieszkania, biura, lokale handlowe,
a także obiekty rekreacyjne i kulturalne – wszystko na powierzchni blisko 500 000 mkw. Rozpoczęcie pierwszego etapu planowane jest na 2012 r. - Przebudowa dawnej fabryki PZO przy ul. Grochowskiej oraz dawnej drukarni PAP przy ul. Mińskiej na powierzchnie biurowe lub mieszkaniowe Centrum Praskie Koneser na terenie dawnej fabryki wódek przy ul. Ząbkowskiej – ponad 60 000 mkw. przeznaczono na cele handlowe, usługowe i rozrywkowe, a także biura
i mieszkania.
Największa inwestycja związana z EURO 2012 – budowa Stadionu Narodowego na terenie dawnego Jarmarku Europa, zdecydowanie zmieniła postrzeganie dzielnicy, podniosła bezpieczeństwo i pozwoli na organizację masowych imprez, które przyciągną mieszkańców całej Warszawy. Jedną z koncepcji zagospodarowania otoczenia Stadionu Narodowego jest budowa hali widowiskowo-sportowej, basenu o wymiarach olimpijskich, centrum kongresowego, hotelu i budynków biurowych. Inwestycje komercyjne w dzielnicy będą zależeć od inwestycji publicznych – zwłaszcza w infrastrukturę. Z tego względu należy mieć nadzieję, że entuzjazm władz miasta do inwestowania na Pradze nie osłabnie po mistrzostwach EURO 2012.
Źródło: Questia sp. z o.o. sp.k., CBRE