Pierwszy najemca wprowadza się do kompleksu biurowego LIXA. Yareal ukończył realizację biurowca, do którego wprowadza się w listopadzie największy najemca kompleksu – Bank BNP Paribas.
Siedziba banku zajmie aż 22 000 mkw., a umowa najmu zawarta z Yareal jest jedną z największych w historii polskiego rynku biurowego. W kompleksie LIXA gotowych jest już w sumie 28 tysięcy mkw. powierzchni biurowej klasy A. Flagowa inwestycja biurowa Yareal zaoferuje docelowo około 75 000 mkw. biur i przestrzeni handlowo-usługowej oraz 5 500 mkw. zieleni na tarasach i ogólnodostępnych dziedzińcach.
Pierwszy gotowy biurowiec LIXA, wzniesiony na rogu ulic Kasprzaka i Karolkowej, został już przekazany Bankowi BNP Paribas. Do drugiego budynku, wynajętego w ponad 70%, wprowadzą się wkrótce kolejni najemcy – m.in. firma Solenis oraz sam deweloper, którego siedziba zostanie przeniesiona do LIXA w przyszłym roku. Jednocześnie trwa budowa kolejnych 20 000 mkw. powierzchni biurowej, która trafi na rynek w 2022 r.
Całą przestrzeń pomiędzy biurowcami na tyłach siedziby Banku BNP Paribas zajmie duży, zielony dziedziniec, który docelowo łącznie z tarasami zapewni ponad 3 200 mkw. zieleni. Na dziedzińcu już teraz znajdują się m.in. fontanna z dyszami, które będą rozpylały wodną mgłę w upalne dni, a wkrótce pojawią się też drzewa posadzone na pasie rodzimego gruntu, specjalnie pozostawionego w tym celu wśród budynków kompleksu LIXA.
„Ogród na dziedzińcu będzie miał charakter uniwersyteckiego kampusu – z kawiarniami i restauracjami, a także miejscami do odpoczynku wśród zieleni. W centralnej części ogrodu powstał przeszklony, wielofunkcyjny pawilon łączący lobby z przestrzenią konferencyjną i restauracyjną. Zarówno układ przestrzeni, rozwiązania, jak i projekt architektoniczny staraliśmy się dostosować do potrzeb dużych najemców, zatrudniających głównie młodych pracowników. Zależało nam, aby niska zabudowa i dużo zielonej przestrzeni odróżniało LIXA od sąsiednich wysokościowców przy Rondzie Daszyńskiego. LIXA zapewni pracownikom kompleksu szeroki dostęp do atrakcyjnych terenów sprzyjających rekreacji, których znaczenie stało się jeszcze większe z powodu trwającej pandemii” – wyjaśnia Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska.
Kompleks LIXA utworzy spójny kwartał miejski, przecięty przez szeroki, pieszy pasaż o długości około 150 m. Dzięki deptakowi – na którym pojawią się punkty usługowe, kawiarnie i restauracje z zewnętrznymi ogródkami oraz elementami małej architektury – powstanie tętniąca życiem, zielona oś kompleksu. Po drugiej stronie pasażu tworzącego nowe, dogodne przejście łączące ulice Kasprzaka i Giełdową, znajdą się dwa biurowce z zielonymi tarasami oraz kolejny ogólnodostępny ogród – w sumie zaoferują ponad 2300 mkw. zieleni. Docelowo kompleks LIXA zapewni najemcom tarasy i ogrody dostępne dla mieszkańców okolicy o łącznej powierzchni 5 500 mkw. Pieszy łącznik pomiędzy budynkami LIXA będzie przypominał otwartą przestrzeń publiczną, wybudowaną przez Yareal przed innym biurowcem – Nowogrodzka Square. Właśnie za m.in. miastotwórczy charakter biurowiec ten otrzymał w ubiegłym roku Grand Prix i nagrodę dla najlepszego budynku komercyjnego w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.
Obecnie trwają prace projektowe obejmujące ostatnie biurowce kompleksu LIXA. Zakończenie całości inwestycji zaplanowano na 2024 r. Docelowo LIXA będzie składała się z pięciu budynków, w większości 4-6-piętrowych. Powstanie w nich w sumie 75 000 mkw. powierzchni biurowej oraz usługowej, którą zajmą sklepy, gastronomia i drobne usługi dostępne wprost z ulicy. Najemcy LIXA będą mogli w pełni dostosować powierzchnię biurową do nowoczesnego modelu pracy, podlegającego głębokim zmianom z powodu utrzymującego się zagrożenia epidemicznego.
Dla kompleksu, zaprojektowanego w renomowanej pracowni HRA, przewidziano liczne rozwiązania przyjazne dla środowiska, zapewniające certyfikat ekologicznego budownictwa BREEAM na poziomie Excellent. We wszystkich budynkach możliwe będzie wietrzenie pomieszczeń, dzięki naturalnej wentylacji aluminiowo-szklanych fasad. Do LIXA będą prowadziły nowe ścieżki rowerowe, a rowerzyści będą mieli możliwość korzystania z szatni, pryszniców oraz miejsc do parkowania rowerów. W podziemnym garażu znajdą się również stacje ładowania samochodów elektrycznych.