W roku 2022 wolumen nowej podaży powierzchni biurowej w Polsce wyniósł wysokie 886 tys. m.kw., co stanowiło wzrost o ponad 60% w porównaniu z rokiem 2021. W 2023 polski rynek biurowy obserwuje natomiast spowolnienie aktywności deweloperskiej. Do końca roku szacuje się, że oddane zostanie ok. 290 tys. m.kw. nowej powierzchni biurowej. Wśród trwających obecnie nowych inwestycji biurowych w Polsce warto wspomnieć m.in. o projektach The Bridge w Warszawie, wieżowcu ulokowanym w dzielnicy Wola przy ul. Grzybowskiej 73 czy o mającym mieć ponad 116 metrów drapaczu chmur Andersia Silver w Poznaniu.

The Bridge zdj. materiały inwestora
Polski rynek biurowy w 2023 roku cechuje się spadkiem liczby transakcji wynajmu powierzchni biurowej względem poprzedniego roku. Różnica ta waha się w zależności od miasta, jednak średnio wynosi ona ok. 20%. Co więcej, wyraźnie widoczny stał się trend relokacji i renegocjacji, co może być spowodowane rosnącymi kosztami zagospodarowania i aranżacji powierzchni w stanie surowym (shell & core).
Obecnie rynek biurowy w Polsce charakteryzuje się również rosnącym wskaźnikiem pustostanów. W roku 2022 procent niezagospodarowanych powierzchni biurowych wyniósł ok. 15,3%, podczas gdy w III kwartale roku 2023 przekroczył już 17%, a wg wielu szacunków do końca roku osiągnie poziom około 18%.
Rynek biurowy w Polsce doświadcza także wzrostu cen wynajmu powierzchni. Według wyliczeń Real Estate Digital Data (REDD) średni koszt wynajmu w dużych miastach wyniósł około 12,2 euro za 1 m.kw. W porównaniu z początkiem roku 2022 jest to wzrost o około 30 eurocentów. Najdrożej w tym zestawieniu prezentują się powierzchnie biurowe w Warszawie. Tam za 1 m.kw. należy średnio zapłacić około 14,9 euro. Tutaj ponownie obserwujemy wzrost cen – bowiem w porównaniu z początkiem roku 2022 jest to kwota wyższa o 80 eurocentów.
Niska aktywność nabywających doprowadziła również do zmian w wartościach stóp kapitalizacji. I tak dla Warszawy w III kwartale 2023 roku stopa kapitalizacji nieruchomości wyniosła ok. 5,75%. Natomiast przykładowo rynek biurowy w Krakowie charakteryzuje się poziomem stóp wynoszącym ok. 6.75%, co jest wzrostem o 0.75% w porównaniu do końcówki roku 2022.