Jednym z trendów, który ma na stale zagościć na polskim rynku nieruchomości biurowych, jest kładzenie coraz większego nacisku na stosowanie proekologicznych rozwiązań. Powstający obecnie w stolicy drewniany biurowiec jest wyrazem właśnie takiego myślenia. Co jednak ciekawe – nie jest to jedyny obiekt tego typu, który stanie niedługo w Warszawie.
Drewniany biurowiec będzie ulokowany w kompleksie Poleczki Park na warszawskim Ursynowie. Lokalizacja będzie jego niewątpliwym atutem. W najbliższej okolicy bowiem znajdują się nie tylko ważne dla Warszawy arterie komunikacyjne (obwodnica S79 i S2), lecz również lotnisko im. Fryderyka Chopina.
Tę wyjątkową inwestycję realizuje firma UBM Development. Zaś za sam projekt biurowca odpowiada pracownia Ambient. Warto nadmienić, że oba przedsiębiorstwa mają już pewne doświadczenie w realizacji projektów nieruchomości, wykonanych z drewna. W przypadku UBM, w ich portfolio znaleźć można chociażby nowy kompleks mieszkalny w Monachium, zbudowany przy użyciu właśnie tego surowca. Pracownia Ambient zaś zaprojektowała dodatkową publiczną bibliotekę na warszawskiej Białołęce – tu również materiałem budulcowym inwestycji było drewno.
Powstający obecnie w Warszawie drewniany biurowiec jest pierwszą w naszym kraju inwestycją biurową tego typu. Ten wyjątkowy obiekt będzie sobie liczył 16 metrów wysokości, co przełoży się na 4 kondygnacje. Całkowity wolumen powierzchni udostępnionej najemcom będzie natomiast oscylować w okolicach 9,3 tys. m.kw.

Drewniany biurowiec, źródło: bryla.pl ©
Do budowy biurowca realizator użyje specjalnych płyt z drewna klejonego (CLT). Takie rozwiązanie nie tylko w sposób widoczny wyróżni projekt spośród reszty budynków tego typu. Jest ono również wyrazem szczególnej dbałości o środowisko naturalne. Bowiem zastąpienie tradycyjnie stosowanego żelbetu drewnem pozwoli w dużym stopniu zmniejszyć ślad węglowy, generowany przez biurowiec. Budynek ponadto będzie zasilany m.in. instalacją fotowoltaiczną, a dodatkowo zaimplementowane zostaną też rozwiązania pozwalające na widoczne zmniejszenie skali zużycia wody.
Nowy drewniany biurowiec będzie zatem nie tylko inwestycją wyjątkową w skali Warszawy, jak i całej Polski. Stanowi on również wyraz wyjątkowej dbałości o środowisko naturalne, które z roku na rok będzie potrzebować naszej coraz większej uwagi. Czy ten swoisty „powrót do korzeni”, którym jest postawienie na nowo na drewnianą zabudowę, na stałe zagości w naszej rzeczywistości? Możemy się tego spodziewać.