Od już dłuższego czasu możemy zaobserwować wyraźny trend zastępowania budynków biurowych nieruchomościami o innym przeznaczeniu. Jednym z nich jest chociażby cel mieszkaniowy. Zamiana biur na mieszkania może być odpowiedzią na wiele problemów współczesnego rynku nieruchomości. Przyjrzymy się jej nieco bliżej.

fot. StockVault
Zamiana biur na mieszkania, rozumiana jako adaptacja budynku biurowego na nieruchomość mieszkalną, dotyka w dużej mierze starsze biurowce. Pod pojęciem biurowców „starszych” należy w kontekście Polski rozpatrywać przede wszystkim budynki powstałe w XX wieku, lub na samym początku wieku XXI. Takie obiekty w obecnych czasach najczęściej nie spełniają współczesnych wymogów zarówno pod kątem realizacji celów strategii zrównoważonego rozwoju, jak i zapewnienia odpowiedniego komfortu pracownikom.
Wówczas na takie biurowce czekają dwa rozwiązania. Jednym z nich jest renowacja i rewitalizacja powierzchni biurowej. Ma ona na celu przede wszystkim niejako dostosować go do wymaganych współcześnie standardów. To zaś sprawi, że takowy biurowiec będzie w stanie realnie konkurować z nowszymi inwestycjami tego typu.
Jednak właściciel takiej nieruchomości biurowej nie zawsze decyduje się na ten krok. Wtedy, drugim rozwiązaniem dla biurowca jest jego adaptacja do innych niż biurowe celów. Może się ona odbywać albo na drodze wyburzenia konstrukcji budynku i postawieniu w jego miejscu nowej nieruchomości, albo poprzez zaaranżowanie bryły biurowca do nowych celów.
Tymi nowymi celami nie muszą być jednak jedynie zamiary zbudowania mieszkań. Biurowce bowiem z powodzeniem mogą być zaadaptowane również na hotele czy budynki o charakterze akademickim. Taki los spotkał chociażby 2 budowle z kompleksu Lipowy Office Park. Stanowiły one niegdyś oficjalną siedzibę jednego z największych polskich banków – Pekao. Dziś jednak nowy właściciel tych obiektów umiejscowi w ich murach akademik.
Zamiana biur na mieszkania jednak nadal jawi się jako najkorzystniejsze rozwiązanie z perspektywy obu stron. Bowiem w obliczu trwającego kryzysu mieszkaniowego na rynku nieruchomości, taka adaptacja pozwoli choć częściowo złagodzić jego negatywne efekty dla społeczeństwa. Z drugiej strony również nietrudno jest doszukać się plusów. Dzięki takiej rearanżacji starszy budynek ma bowiem szansę przejść prawdziwą metamorfozę, odnajdując nowe zapotrzebowanie dla własnej egzystencji. Można zatem powiedzieć, że trend zamiany biurowców na budynki mieszkalne jest często korzystny zarówno dla właściciela nieruchomości, jak i dla interesu społeczeństwa.