Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Rynek biurowy Warszawy w II kwartale 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała niedawno raport dotyczący warszawskiego rynku biurowego w II kwartale roku 2024. PINK sporządzając swoją analizę bazowało na danych zebranych przez firmy doradcze zajmujące się rynkiem nieruchomości komercyjnych. Wśród nich są między innymi CBRE, Colliers, Savills czy BNP Paribas Real Estate Poland. Co możemy przeczytać w tym raporcie?

Na samym początku warto jednak wspomnieć kilka słów o samej Polskiej Izbie Nieruchomości Komercyjnych. PINK jako organizacja zrzesza w sobie przedstawicieli wszystkich sektorów i usług rynku nieruchomości komercyjnych. Jej głównym zadaniem jest promowanie dobrych standardów działań na ww. rynku oraz pełnienie roli platformy wymiany wiedzy, doświadczeń oraz kontaktów biznesowych. Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych stara się również wpływać na procesy legislacyjne w kraju, mające dotyczyć jej członków. Innym elementem jej działalności jest również wspomniane już publikowanie raportów. Jak zatem wygląda warszawski rynek biurowy w oczach ostatniej analizy izby?

Na koniec czerwca 2024 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wyniosły dokładnie 6 255 700 metrów kwadratowych. Warszawa jest zatem największym lokalnym rynkiem nieruchomości komercyjnych w naszym kraju. Pojedynczą inwestycją, która dostarczyła największy wolumen powierzchni na rynek biurowy w II kwartale bieżącego roku był projekt Vibe A, zrealizowany w strefie Centrum Zachód. Jego całkowity metraż wyniósł aż 15 000 metrów kwadratowych.

Które części i dzielnice Warszawy cieszyły się natomiast największym zainteresowaniem najemców powierzchni biurowych? W II kwartale bieżącego roku tymi miejscami był Służewiec, Centrum oraz warszawski Centralny Obszar Biznesu. Jeśli zaś chodzi o ogólną wartość popytu, to ten na koniec czerwca bieżącego roku osiągnął poziom niemal 178 500 metrów kwadratowych.

W omawianym w raporcie kwartale najwyższy udział w strukturze popytu przypadł renegocjacjom – wyniósł on bowiem aż 63%. Nowe umowy to natomiast 32% całości udziału. Najmniej przypadło ekspansjom – jedynie 5%.

Istotnym zagadnieniem jest również odsetek pustostanów. I tak na koniec II kwartału wyniósł on dokładnie średnio 10,9% – co stanowi spadek o 0,4 p.p. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co jednak warto zaznaczyć – w regionach centralnych Warszawy był on niższy od średniej, plasując się na poziomie 9,1%. Poza centrum zaś wyniósł 12,3%.

Pełną treść raportu można znaleźć pod TYM LINKIEM.