Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Biura w polskich miastach są coraz mniejsze

Biurowiec idealny, fot. Freerangestock.com

Jak wskazuje najnowszy raport międzynarodowej firmy nieruchomościowej Colliers, biura w polskich miastach stają się coraz mniejsze. Metraż wynajmowanej przez najemców powierzchni użytkowej spada i fakt ten dotyczy niemal każdego dużego miasta w Polsce.

Biurowiec idealny, fot. Freerangestock.com

fot. Freerangestock.com

Co jednak warto na sam początek zaznaczyć – „kurczenie się” biur, jak wspomnieliśmy, można zaobserwować praktycznie wszędzie w naszym kraju. Są jednak pewne wyjątki. Takowym jest sytuacja na rynku nieruchomości biurowych w Trójmieście. Tam bowiem średnia wielkość transakcji najmu powierzchni biurowej wyniosła około 1300 metrów kwadratowych w 2023 roku. Jest to wzrost aż o 30% w porównaniu z rokiem 2022. Olbrzymi wkład w tak wyraźny skok miała największa transakcja na trójmiejskim rynku, a więc najem biur dla firmy Intel w jej nowej siedzibie. Wolumen owej transakcji opiewał bowiem na około 23 000 metrów kwadratowych. Była ona jedną z największych umów tego typu zrealizowanych na polskim rynku nieruchomości biurowej w ubiegłym roku.

Zgodnie z tym co mówiliśmy, reszta polskich miast zanotowała wyraźny spadek wielkości wspomnianych transakcji najmu. Nie ominęło to również Warszawy. Choć stolica pozostaje największym rynkiem w kraju, oferując ponad 6,2 milionów metrów kwadratowych nowoczesnej i atrakcyjnej powierzchni biurowej, tak średni metraż warszawskiego biura wyniósł w poprzednim roku zaledwie ok. 900 metrów kwadratowych. Jest to wartość o około 18% niższa niż w analogicznym okresie roku 2022. W Warszawie, na chwilę obecną, dominują biura o metrażu niższym niż 500 metrów kwadratowych. Tych zaś o powierzchni przekraczającej 1000 m.kw. (a więc również przekraczającej średnią dla całego miasta) jest dwukrotnie mniej. Największa zrealizowana w 2023 w stolicy transakcja najmu opiewała natomiast na metraż niemal 13 000 metrów kwadratowych. Była to renegocjacja GDDKiA w Green Corner B.

Podobne spadki wielkości umów najmu odnotowano również między innymi w Krakowie. Tam przeciętny metraż biura spadł o około 10% w porównaniu z rokiem 2022. Duży, wyraźnie zauważalny spadek zaobserwowano natomiast między innymi w Lublinie (-30%) oraz Poznaniu (-27%). O niemal identyczną wartość jak w Warszawie – 18% – zmniejszyły się zaś łódzkie i wrocławskie biura.

Najmniejsze wynajmowane biura w analizowanym zestawieniu znajdują się w Lublinie oraz Szczecinie. Tam bowiem średnia wielkość transakcji wyniosła odpowiednio około 500 metrów kwadratowych oraz 620 metrów kwadratowych.