Eyal Litwin, wiceprezes w Adgar Investments & Development Ltd., zwraca uwagę na rozwiązania, których zastosowanie we współczesnych budynkach biurowych ma korzystny wpływ na zdrowie pracujących w nich osób.
Najemcy powierzchni biurowej zwracają obecnie uwagę nie tylko na cenę wynajmu powierzchni biurowej, ale także na to, czy budynek i jego otoczenie tworzą warunki sprzyjające efektywnej pracy. Zarówno w interesie pracodawcy, jak i pracownika leży to, aby miejsce pracy było przyjazne dla zdrowia. Co to oznacza w praktyce? Biuro nie powinno być nadmiernie obciążające ze względu na poziom hałasu, temperaturę, zagęszczenie biurek, ograniczony dostęp do światła dziennego czy świeżego powietrza o odpowiedniej wilgotności. Stworzenie odpowiednich warunków zwiększa efektywność, wydajność, a nawet kreatywność pracowników. Ponadto pozwala ograniczyć ich absencję w pracy, a tym samym koszty działania firmy.
1. Położenie budynku, które zapewnia pracującym ciszę i spokój
Wiele firm ze względów strategicznych decyduje się na wynajem powierzchni biurowej w ścisłym centrum miasta. Często jednak wybór takiej lokalizacji naraża pracujących na zgiełk i hałas wynikający z dużego natężenia ruchu ulicznego bezpośrednio przy budynkach. Z tego powodu coraz więcej najemców przenosi swoje biura do specjalnie tworzonych dzielnic biznesowych, takich jak Centrum Biznesowe na Mokotowie w Warszawie, które zapewniają zarówno ciszę i spokój, jak i dogodny dojazd.
2. Dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza
To, czy w budynku będą panowały warunki sprzyjające zdrowiu pracowników, w dużej mierze zależy od projektu architektonicznego. Wśród elementów docenianych przez najemców i ich pracowników znajdują się tereny zielone lub dziedzińce wokół budynku oraz panoramiczne okna, które zapewniają dostęp do światła słonecznego. Poza atrakcyjnością wizualną, gwarantują one maksymalne doświetlenie pomieszczeń biurowych światłem naturalnym. Z perspektywy pracujących – im więcej okien w budynku, tym lepiej. Dla dobrego samopoczucia pracowników ważna jest też możliwość ich otwierania lub uchylania, aby wpuścić świeże powietrze.
3. Możliwość sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu
Dla zdrowia pracowników niezwykle ważna jest możliwość dowolnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach, w których codziennie spędzają 8 lub więcej godzin. Zdecydowanie najmniej komfortowym rozwiązaniem jest zaaranżowanie pomieszczeń biurowych w postaci rozległej, otwartej przestrzeni bez możliwości kontrolowania temperatury powietrza ani otwierania okien. Odpowiedni system klimatyzacji pomaga przetrwać upały, jednakże często ustawienie nawiewu wywołuje konflikty w zespole. Dotyczy to zwłaszcza dużych pomieszczeń, w których część osób marznie, bo chłodny strumień powietrza wieje wprost na nie, a w innym końcu sali trudno wytrzymać z powodu gorąca. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest podzielenie przestrzeni biurowej na mniejsze pomieszczenia z możliwością sterowania temperaturą w każdym
z nich.
4. Mniejsze pomieszczenia bardziej korzystne ze względu na poziom hałasu
Wydzielenie mniejszych, kameralnych pokoi z otwartej przestrzeni jest również bardziej korzystne z uwagi na poziom hałasu. W pomieszczeniach, w których pracuje więcej niż 4-5 osób, czasem trudno zebrać myśli i skupić się na obowiązkach, zwłaszcza, gdy kilka osób rozmawia równocześnie przez telefon. Niektórzy, aby odizolować się od hałasu słuchają muzyki przez słuchawki, co w dłuższej perspektywie może mieć niekorzystny wpływ na słuch. Otwarta przestrzeń jest bardziej efektywna kosztowo, przez co wybiera ją wielu najemców. W przypadku takiego rozwiązania, warto zminimalizować jego potencjalny wpływ na zdrowie poprzez odpowiednie ustawienie biurek oraz specjalne dźwiękoszczelne ekrany.
5. Przerwy w pracy przy komputerze
Pracownicy biurowi powinni korzystać z prawa do przerw w pracy przy komputerze, głównie po to, aby dać odpocząć oczom i kręgosłupowi. W tym czasie warto wyjść na świeże powietrze, na przykład na dziedziniec przed budynkiem biurowym, ewentualnie wykonywać inne prace, takie jak porządkowanie dokumentów, wykonywanie telefonów służbowych czy załatwianie spraw wymagających oddalenia się od biurka.
6. Posiłki w czasie pracy
Jeden z największych błędów żywieniowych, jakie popełnia wielu pracowników biurowych, to rezygnacja ze śniadań, następnie zaspokajanie głodu przypadkowymi przekąskami i słodyczami oraz jedzenie obfitego posiłku dopiero wieczorem, po powrocie do domu. Warto przypomnieć, że zgodnie z Kodeksem Pracy pracownicy mają zagwarantowane przerwy na posiłki. Wybierając powierzchnię biurową warto zwrócić uwagę, czy wśród pomieszczeń biurowych przewidziano kuchnię, w której będzie można podgrzać i zjeść przyniesione z domu posiłki. Bardzo ważnym udogodnieniem jest znajdująca się w pobliżu restauracja, kawiarnia lub kantyna, szczególnie jeśli można w niej zamówić zdrowe, pełnowartościowe
i różnorodne potrawy.
7. Sport
Dla wydajności pracowników równie ważne jak stworzenie odpowiednich warunków do pracy, jest zapewnienie im możliwości rekreacji. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy w pobliżu budynku biurowego znajduje się siłownia, basen lub klub fitness, gdzie mogą regularnie uprawiać sport lub relaksować się przed lub tuż po pracy.
8. Ergonomia w biurze
Dla zdrowia, przede wszystkim ze względu na kręgosłup, równie ważne jest to, aby biuro zostało urządzone zgodnie z zasadami ergonomii, czyli nauki zajmującej się dostosowaniem warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Wymaga to m. in. zastosowania odpowiednich mebli (foteli, biurek, dodatkowych mebli), właściwej konfiguracji przestrzennej wyposażenia na stanowisku pracy (ustawienie monitora, klawiatury, myszy itp.), właściwego oświetlenia (odpowiednie natężenie światła, eliminacja odblasków) oraz odpowiedniej organizacji miejsca pracy.
Poza wyborem odpowiedniego budynku i jego urządzeniem w sposób, który będzie sprzyjał dobremu samopoczuciu i zdrowiu pracowników, duże znaczenie ma też atmosfera panująca w biurze. Ona jednak w o wiele większym stopniu zależy od kultury korporacyjnej danej firmy.
Źródło: Questia sp. z o.o. sp.k., Adgar