Jedną z cech charakterystycznych współczesnych obiektów biurowych jest stawianie za priorytet komfortu pracowników i strategii zrównoważonego rozwoju. Są to aspekty, które z roku na rok będą tylko zyskiwać na znaczeniu i ważności. Jednym ze sposobów oceny w jakim stopniu budynki spełniają wszystkie te warunki są certyfikaty biurowców. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

źródło Flickr
Jednym z najpopularniejszych certyfikatów przyznawanych obiektom biurowym jest certyfikat BREEAM. Został on po raz pierwszy wprowadzony w roku 1990 w Wielkiej Brytanii. Dziś przy jego pomocy określa się przede wszystkim stopień przyjazności budynku względem środowiska naturalnego oraz poziom komfortu, jaki zapewnia przebywającym w nim osobom. Przy wystawianiu oceny w ramach certyfikatu BREEAM brane pod uwagę są różne aspekty. Ich szeroka gama obejmuje m.in. typ wykorzystanych przy budowie materiałów, zarządzanie odpadami czy sposób zagospodarowania terenu otaczającego budynek.
W ramach certyfikatu BREEAM istnieje 5-stopniowa skala ocen, którą może uzyskać budynek. Najniższa z nich – w przedziale 30-44% – to „pass”. Oznacza to, że obiekt spełnia wszystkie kryteria w minimalnym stopniu. Najwyższa ocena zaś – powyżej 85% – nosi nazwę „outstanding”. Taki budynek w ocenie BREEAM może pochwalić się najwyższą dbałością o komfort pracowników i działania proekologiczne.
Certyfikaty biurowców stosowane w Polsce zawierają również certyfikację WELL. To dużo młodszy system oceny obiektów komercyjnym, po raz pierwszy bowiem opracowano go w roku 2014 w Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie do BREEAM, WELL skupia się przede wszystkim na zdrowiu i komforcie przebywających w budynku osób. W tym zakresie pod uwagę branych jest ponad 100 aspektów w widoczny sposób wpływający na dobrostan pracowników.
Co ważne – w przeciwieństwie do certyfikatu BREEAM, WELL przyznawany jest na okres 3 lat. W ramach jego wyróżnia się 4-stopniową skalę: najniższą Certified, Silver, Gold oraz najwyższą Platinum.
Innym międzynarodowym certyfikatem stosowanym w Polsce jest również LEED. W wielu aspektach jest on łudząco podobny do BREEAM, gdyż bierze pod uwagę praktycznie te same aspekty. LEED jednak różni się tym, że dzieli oceniane budynki na te nowo powstające i już istniejące. Podział ten uwidacznia się między innymi w terminowości przyznawania certyfikatu. BREEAM dany budynek otrzymuje na zawsze w każdym wypadku. W przypadku zaś LEED ocena przyznana istniejącym już obiektom obowiązuje przez okres 5 lat.
Certyfikacja biurowców jest procederem stosunkowo popularnym w naszym kraju. Warszawskie obiekty biurowe mogą się bowiem pochwalić najwyższym odsetkiem biur, które uzyskały przynajmniej jeden certyfikat. Plasuje się on na poziomie 54%, dzięki któremu nasza stolica wyprzedza każde miasto regionu.