Elastyczność, wydajność powierzchni biurowej i bezpieczeństwo działalności to kluczowe wymogi stawiane przez sektor nowoczesnych usług biznesowych przy wyborze siedziby – wynika z raportu przygotowanego przez Jones Lang LaSalle, Skanska oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych.
W ciągu ostatnich kilku lat Polska osiągnęła pozycję lidera pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej i stała się jedną z kluczowych lokalizacji na światowej mapie outsourcingu dla inwestycji tego typu. Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL), do końca 2012 roku branża będzie zatrudniać już około 100 tysięcy osób. Z kolei, średni roczny wzrost liczby pracowników sektora w latach 2008-2011 wyniósł około 20%. Dlatego też, firmy świadczące usługi outsourcingu lub tworzące swoje centra usług w Polsce, stały się głównym motorem napędowym popytu na powierzchnie biurowe w dużych, a nawet mniejszych ośrodkach miejskich na terenie kraju.
Wymagania funkcjonalne i techniczne najemców z branży outsourcingu można sprowadzić do trzech kluczowych płaszczyzn. Są nimi: elastyczność i wydajność powierzchni biurowej oraz bezpieczeństwo działalności.
Elastyczność powierzchni biurowej
Firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu działają przede wszystkim w przestrzeniach otwartych, tzw. „open space”, przy czym, w przypadku zdecydowanej większości respondentów, powierzchnia biurowa obejmuje wydzielone części przeznaczone na sale konferencyjno-szkoleniowe. W przypadku 37% firm stanowiły one 10% do 20% powierzchni biura, a dla kolejnych 37% – do 10% całkowitej powierzchni najmu.
– Aranżacja typu „open space” daje możliwość swobodnego i elastycznego zaprojektowania wnętrza z uwzględnieniem takich sposobów optymalizacji powierzchni jak współużytkowanie biurek. Kluczowa jest łatwość dostosowania powierzchni do zmieniających się potrzeb, szczególnie w zakresie liczby pracowników – komentuje Anna Kot, dyrektor Działu Agencji Biurowej i Reprezentacji Najemców, Jones Lang LaSalle.
Podkreśla, że poziom zatrudnienia u najemców z analizowanego sektora podlega fluktuacjom – najczęściej jest to związane z pozyskaniem nowego klienta i koniecznością dodatkowej rekrutacji. – Nie dziwi zatem, iż respondenci wskazywali w ankiecie jako istotny wymóg możliwość wynajęcia dodatkowej powierzchni w ramach tego samego obiektu lub kompleksu biurowego w sytuacji znaczącego przyrostu kadry. Mniejsze zwyżki zatrudnienia organizowane są w postaci przearanżowania zajmowanej dotychczas powierzchni, która jednak musi być odpowiednio elastyczna, aby to było możliwe. Zmiany w aranżacji przestrzeni biurowej są zjawiskiem często praktykowanym przez najemców z sektora usług biznesowych – dodaje Anna Kot.
Źródło: propertynews.pl