16 maja 2011 r.oku, Warszawa.
W kilka dni po wmurowaniu kamienia węgięlnego Ghelamco poinformowało o podpisaniu pierwszych umów najmu w biurowcu Senator. Rabobank Polska, Athlon Car Lease i De Lage Landen to pierwsi najemcy biurowca Senator. Athlon Car Lease Poland i De Lage Landen wchodzące w skład znanej na całym świecie Grupy Rabobank wprowadzą się do budynku już w 2012 roku. Wspólnie zajmą blisko 3 000 m² powierzchni biurowej zlokalizowanej na drugim piętrze Senatora.
Grupa Rabobank znajduje się wśród 25 głównych światowych grup działających w branży finansowej. Rabobank Polska stanowi część należącej do Grupy jednostki specjalizującej się w bankowości korporacyjnej oraz inwestycyjnej, która obejmuje 143 oddziały w 34 krajach. Spółka zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług finansowych firmom działającym w dwóch branżach: żywność i działalność rolnicza oraz telekomunikacja. Kolejna firma będąca częścią Grupy Rabobank, która zdecydowała się wynająć powierzchnię biurową w ramach budynku Senator to De Lage Landen. Spółka specjalizuje się w świadczeniu usług leasingowych, a także w rozwiązaniach finansowych dla firm i osób indywidualnych, włączając finansowanie dostawców i faktoring. De Lage Landen jest także właścicielem trzeciego najemcy budynku Senator – firmy Athlon Car Lease – polskiego oddziału międzynarodowej firmy Athlon Car Lease International, która oferuje pełen zakres usług leasingu oraz zarządzania flotą, ze szczególnym uwzględnieniem sektora biznesowego.
Senator – prestiżowa lokalizacja dla biznesu
Cieszymy się, że po dziewięciu miesiącach negocjacji możemy powitać prestiżową Grupę Rabobank jako pierwszego najemcę w biurowcu Senator – powiedział Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo – Wschodnią. Jestem przekonany, że wyjątkowy charakter inwestycji oraz doskonała lokalizacja zapewnią pracownikom firmy najwyższy poziom komfortu i wydajności – dodał van der Toolen.
Budynek Senator jest jednym z najdłużej oczekiwanych i najbardziej wyjątkowych budynków biurowych w Polsce. Znajduje się w miejscu, które od blisko 300 lat związane jest z najważniejszymi i najbardziej prestiżowymi instytucjami finansowymi w kraju. W XVIII wieku zlokalizowana była tu Państwowa Mennica., później – w ostatnich latach zaborów – rosyjski Bank Narodowy, a od 1924 roku – Bank Polski.
Z szacunku dla długiego i wyjątkowego dziedzictwa, Ghelamco jeszcze przed podjęciem prac projektowych, zleciło szczegółowe prace badawcze na miejscu inwestycji, które umożliwiły deweloperowi zachowanie oryginalnego uroku i charakteru budynku. Biurowiec Senator został zaprojektowany przez wiodące belgijskie studio architektoniczne Jaspers & Eyers Partners we współpracy z polskimi architektami z AB-Project oraz Architraw GB, specjalizującymi się w renowacji i rekonstrukcji. Dodatkowo wszystkie prace zostały uzgodnione z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, które zaakceptowało projekt budynku.
Unikalna architektura inwestycji widocznie nawiązuje do oryginalnego gmachu Banku Polskiego. Bryłę projektu opracowano na planie dawnego budynku bankowego, a jego elewacja zachowuje pierwotne założenia architektoniczne z 1907 r. Kontynuowane są tu m.in. poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku, a na dwóch najniższych piętrach, podobnie jak niegdyś, dominować będą duże przeszklone powierzchnie połączone z ceglastym piaskowcem, którego kolor przypomina różowo-czerwony piaskowiec pokrywający dawną siedzibę Banku Polskiego.
Miejscem szczególnym w Senatorze będzie główne Atrium, którego centralna ściana poddana zostanie renowacji, dzięki czemu odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany historycznej sali kasowej Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli na umieszczenie w tym historycznym miejscu oryginalnej tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Dodatkową atrakcją Atrium będzie również znajdujący się w nim fragment przeszklonej podłogi, przez którą będzie można oglądać pozostałości mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.
Po ukończeniu biurowiec Senator dostarczy na rynek 25 000 m² nowoczesnej, wysokiej jakości powierzchni biurowej klasy A. Jego wnętrze zapewni wszelkie nowoczesne rozwiązania, takie jak: podnoszone podłogi i podwieszane sufity, niezbędne aby zagwarantować efektywne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni biznesowej, niezależnie od wybranego układu. Dodatkowo cały budynek będzie wyposażony w strukturalne okablowanie, system zarządzania BMS oraz klimatyzację i wentylację z centralną funkcją nawilżania powietrza i możliwością indywidualnego regulowania temperatury.