Colliers International, wiodąca firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, opublikowała raport roczny, który analizuje trendy w roku ubiegłym oraz podaje prognozy dla wszystkich sektorów rynku nieruchomości w Polsce na obecny rok.
Kluczowe informacje raportu:
Jeśli chodzi o trendy w roku 2011 na rynku inwestycyjnym, Polska jest wciąż postrzegana jako wiodący rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, który cechował się wysoką płynnością. Rynek ten obfitował w relatywnie wiele transakcji w sektorze nieruchomości gruntowych. Zawarte akty notarialne sprzedaży nieruchomości osiągnęły wysoką wartość, łącznie ponad miliard złotych.
Rok 2011 w porównaniu do 2010r. okazał się bardzo dobrym okresem dla polskiego rynku nieruchomości magazynowych. W całym roku do użytku oddano blisko 380 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Spadek ilości powierzchni niewynajętej obserwowany był na większości rynków. W całym roku czynsze w zasadzie pozostawały na stabilnym poziomie.
Na rynku biurowym rok 2011 przyniósł nieznaczne zmiany w całkowitych zasobach nowoczesnej powierzchni biurowej. Aktywność najemców utrzymała się na wysokim poziomie zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych. Na koniec roku w budowie znajdowało się blisko 1 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej.
Rynek handlowy w ubiegłym roku można uznać za optymistyczny, zwłaszcza pod względem aktywności deweloperów, którzy dostarczyli na polski rynek blisko 625 000 m2 nowoczesnej powierzchni handlowej. Pojawiły się także nowe międzynarodowe sieci handlowe, m.in. amerykańskie marki takie jak GAP i Toys”R”Us, czy skandynawska sieć dla majsterkowiczów Jula.
Jeśli chodzi o prognozy na ten rok, Polska znów będzie liderem na rynku inwestycyjnym wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Spread pomiędzy stopami kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości, a stopami dla budynków niższej jakości zostanie utrzymany.
W przypadku rynku gruntów inwestycyjnych, zakładając, że sytuacja na rynkach finansowych się nie pogorszy, a strefa euro upora się ze swoimi problemami, rok 2012 powinien być dobrym rokiem dla obrotu gruntami inwestycyjnymi.
Rynek magazynowy osiągnie poziom zbliżony do tego z 2011r. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 70% tej powierzchni jest już wynajęta, możemy spodziewać się, że w najbliższych dwóch kwartałach współczynnik wolnych powierzchni będzie stopniowo się obniżał, natomiast czynsze nieznacznie będą wzrastały na wybranych rynkach.
Nadchodzący rok przyniesie znaczący wzrost podaży nowoczesnej powierzchni biurowej – w porównaniu z 2011r. na rynek trafi dwa razy więcej nowych biur. W pierwszej połowie roku aktywność najemców powinna utrzymać się na stabilnym poziomie, natomiast niepewna sytuacja ekonomiczna może przełożyć się na osłabienie popytu w drugiej połowie roku.
Niepewna sytuacja na światowych rynkach finansowych może odzwierciedlić się w bardziej ostrożnym nastawieniu graczy z rynku handlowego w tym roku. Deweloperzy będą się starać przyciągnąć najemców i klientów poprzez łączenie różnych formatów handlowych w jednej lokalizacji, zwłaszcza parków handlowych z tradycyjnymi centrami handlowymi.