Jak będzie wyglądać przyszłości sektora nieruchomości komercyjnych? Colliers publikuje raport pt. „CRE – our industry today, tomorrow, and beyond: Engage, Evolve, Accelerate”.
Jak wynika z raportu elastyczne rozwiązania w zakresie przestrzeni biurowej oraz technologie umożliwiające współpracę zespołom pracującym w trybie hybrydowym, a wszystko to w zrównoważonym środowisku pracy – to tylko niektóre z czynników, które najemcy powinni uwzględnić w swoich strategiach w miarę dostosowywania się do nowych modeli pracy.
Raport zawiera szereg wskazówek dla najemców i interesariuszy z rynku nieruchomości komercyjnych odnośnie podejścia do przyszłości branży i środowiska pracy w realiach postpandemicznych. Ułatwią one dostosowanie strategii, przemyślenie modeli operacyjnych organizacji oraz osiągnięcie większego wzrostu w następnym cyklu koniunkturalnym.
— Nadszedł czas, aby firmy podjęły działania w zakresie zapewnienia komfortu w miejscu pracy i dostosowania strategii dotyczących nieruchomości tak, aby zaspokajały one potrzeby pracowników w postpandemicznym świecie pracy hybrydowej. Nasz raport jest pierwszym tego typu w sektorze nieruchomości komercyjnych. Opiera się na opiniach ekspertów z różnych regionów geograficznych, ekspertów w dziedzinie nieruchomości oraz sektorze nowoczesnych usług biznesowych, którzy rozpatrują przyszłość środowiska pracy pod wieloma kątami. To praktyczny przewodnik wspierający najemców w opracowaniu solidnej strategii, która może być odpowiedzią na zmieniające się priorytety biznesowe dziś, jutro i w przyszłości — mówi Andrew Hallissey, dyrektor zarządzający Colliers ds. usług dla najemców w regionie EMEA.
W raporcie zidentyfikowano sześć kluczowych trendów definiujących teraźniejszość i przyszłość nieruchomości komercyjnych. Są to:
- Nowe modele pracy
- Wkład w zrównoważony rozwój i budowanie różnorodności w środowisku pracy
- Przyszłość przestrzeni miejskiej
- Wdrażanie i stosowanie nowych technologii
- Zarządzanie inwestycjami i portfelem nieruchomości
- Optymalne wykorzystanie współpracy z podmiotami partnerskimi
W niniejszym raporcie Colliers stwierdza, że kwestie te będą mieć znaczący wpływ na efektywność organizacji i przyszłość pracy. Trendy te są bardzo złożone i wzajemnie powiązane, a każdy z nich wymaga przemyślanego, strategicznego podejścia, ponieważ niosą ze sobą wyjątkowe szanse, ale także zagrożenia. Pogląd zakładający, że strategia dotycząca nieruchomości opiera się wyłącznie na lokalizacji, jest już nieaktualny. Siłą napędową zmian w nadchodzących latach będzie postrzeganie przestrzeni jako usługi (ang. space as a service) oraz popularność modelu pracy hybrydowej, wsparte sześcioma trendami wskazanymi w raporcie.
— Następna dekada przyniesie niespotykane dotąd zmiany w sposobie korzystania z przestrzeni pracy przez organizacje, które przedefiniują tradycyjne modele biznesowe i sięgną po nowe modele pracy, które ukształtowały się w czasie pandemii. Obserwujemy renesans biura, ponieważ nastawione na rozwój firmy koncentrują się na zapewnieniu komfortu pracownikom i klientom. Wykorzystują fizyczne i cyfrowe rozwiązania w celu podnoszenia efektywności, budowania kultury organizacyjnej, wspierania dobrostanu pracowników oraz poprawy wyników biznesowych. Ponadto siła, jaką we wszystkich sektorach przybiera proces decyzyjny zorientowany na ochronę środowiska, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny (ESG), w połączeniu ze zobowiązaniem firm do zerowej emisji dwutlenku węgla, tworzy jeden z najbardziej ekscytujących okresów w historii naszej branży — dodaje Andrew Hallissey.
ESG zyskało na znaczeniu w oczach całego społeczeństwa. Zbliża się konferencja COP26 w Glasgow i, jak można się spodziewać, zrównoważony rozwój nieruchomości będzie stanowić główny punkt dyskusji na temat sposobu, w jaki rządy poszczególnych państw budują strategię realizacji celów środowiskowych i zapewnienia ogólnego zdrowia i dobrostanu społeczeństwa.
Cały raport można przeczytać https://bit.ly/3jK8oTQ