Ghelamco Poland podsumowuje 2024 rok i przedstawia plany na rok 2025
Dla Ghelamco, lidera rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, rok 2024 stanął pod znakiem rekordowej w skali całej Europy transakcji sprzedaży biurowca Warsaw UNIT oraz największej umowy najmu na polskim rynku biurowym od 2022 roku. Deweloper oddał też do użytku i w pełni skomercjalizował warszawski biurowiec VIBE, zapowiedział nowe inwestycje na stołecznym i gdyńskim rynku nieruchomości, a także odnotował satysfakcjonujące wyniki sprzedaży w swoich projektach mieszkaniowych. W tym roku Ghelamco zapowiada kolejne inwestycje biurowe i mieszkaniowe, a także ukończenie flagowego projektu w Warszawie: 174-metrowego wieżowca The Bridge.
– Operacyjnie 2024 rok był dla nas jednym z najlepszych w ostatniej dekadzie – podkreśla Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland. – Złożył się na to cały szereg sukcesów na wielu płaszczyznach – inwestycyjnej, leasingowej i sprzedażowej.
Największa transakcja biurowa
Pod koniec 2024 roku liczący 202 m wysokości i prawie 60 tys. mkw. powierzchni najmu Warsaw UNIT, będący jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych obiektów tej klasy na kontynencie, zmienił właściciela. Notowana na sztokholmskiej giełdzie spółka nieruchomościowa Eastnine AB kupiła wieżowiec od Ghelamco za 280 mln euro, czyli ponad 1,2 miliarda złotych. Była to największa transakcja na rynku biurowym, jaką w ubiegłym roku zawarto w Europie.
– To był ważny i optymistyczny sygnał dla całego sektora biurowego w Polsce i Europie, bowiem oznaczał powrót do transakcji o wielkich wolumenach, jakich od dłuższego czasu na rynku nie obserwowano. To też dowód na to, że inwestorom powraca apetyt na znaczące, perspektywiczne aktywa w atrakcyjnych lokalizacjach, spełniające wyśrubowane normy ESG – skomentował Jarosław Zagórski.
Największa biurowa umowa najmu w The Bridge
Drugim bardzo istotnym wydarzeniem – nie tylko dla Ghelamco, ale i całego polskiego sektora biurowego – było podpisanie największej od 2022 roku umowy najmu w Polsce. Santander Bank Polska wybrał na swoją nową siedzibę powstający przy placu Europejskim wieżowiec The Bridge, gdzie zajmie 19 ostatnich kondygnacji biurowych o łącznej powierzchni 24 500 mkw. wraz z podniebnym tarasem. Ten sam bank udzielił Ghelamco finansowania dla projektu w postaci kredytu budowlano-inwestycyjnego w wysokości ponad 180 mln euro.
The Bridge na swoją warszawską siedzibę wybrał też działający w Polsce od niemal 100 lat Instytut Francuski. Zajmie on 1300 mkw. powierzchni biurowej w zabytkowej części kompleksu – poddawanym gruntownej renowacji i modernizacji historycznym budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona. Instytut przeniesie się tam w przyszłym roku.
Ukończone inwestycje
Ubiegły rok przyniósł też nowe budynki. W czerwcu 2024 Ghelamco oddało do użytku kolejny biurowiec w rejonie ronda Daszyńskiego – VIBE. Budynek zasłynął z tego, że jako pierwszy obiekt biurowy w Polsce otrzymał swoje muzyczne DNA i audiosferę skomponowaną przez cenionego polskiego kompozytora i producenta Wojciecha Urbańskiego. Choć w porównaniu do spektakularnych wieżowców dewelopera był to jeden z najbardziej kameralnych projektów w jego portfolio, odniósł sukces komercyjny i został w pełni wynajęty nawet jeszcze przed otwarciem. Na siedzibę wybrały go uznane w swoich branżach firmy i marki, takie jak Knight Frank, MDDP, Reckitt, Porsche oraz Rödl & Partner.
VIBE’a docenili nie tylko najemcy – to najczęściej nagradzany biurowiec w Polsce w 2024 roku. Od momentu ukończenia otrzymał już 5 prestiżowych nagród w polskich i międzynarodowych konkursach z branży nieruchomości, architektury i budownictwa: Eurobuild Awards 2024 w kategorii Office Building of the Year, Złoty Kompas 2024 dla najlepszego budynku biurowego w Polsce, CEE Investment Awards 2024 w kategorii Office Project, REAL ESTATE IMPACTOR 2024 za „Imponujące projektowanie”, a także Up Awards od magazynu „Wprost” w kategorii Ekologia.