Zgodnie z przewidywaniami ekspertów JLL, rynek biurowy będzie świadkiem niskiej nowej podaży budynków. Mowa tu o spadkach znaczących, gdyż w 2024 według planów do użytku w Polsce deweloperzy oddadzą zaledwie około 250 tys. m.kw. powierzchni biurowej. To ponad dwukrotnie mniej niż wynosi średnia z lat 2018-2022. Wzrosnąć mają również czynsze w nowych budynkach typu prime.
Jest co najmniej kilka powodów, dla których nowa podaż biur w bieżącym roku będzie na tak niskim poziomie. Jednym z nich jest trend pracy zdalnej lub hybrydowej, który pojawił się w czasie pandemii. W naturalny sposób dzięki niemu zapotrzebowanie na powierzchnię biurową zaczęło widocznie spadać. Innym równie ważnym powodem jest zaś samo spowolnienie rozwoju gospodarczego, które obserwujemy już od kilku lat. Pociągnęło ono za sobą między innymi stale rosnące koszty realizacji inwestycyjnych, przez które deweloperzy nie wykazują się zwiększoną aktywnością na rynku.

fot. StockVault
Nie bez wpływu na rynek biurowy w Polsce pozostają też zachowania i potrzeby najemców. Ci zaś, gdy obecnie decydują się na wynajęcie powierzchni biurowej, wybierają najczęściej nowe biurowce blisko centrum miasta. Taka decyzja podyktowana jest między innymi faktem, że właśnie te budynki zaprojektowano z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań i technologii. Ta preferencja najemców odbije się na rosnących stawkach czynszu w tego typu biurowcach.
Rynek biurowy w naszym kraju będzie również w tym zakresie świadkiem pewnego postępującego rozwarstwienia. Bowiem biurowce starsze, znajdujące się w mniej dogodnych lokalizacjach, będą narażone zarówno na odpływ dotychczasowych najemców, jak i brak tych nowych. To zaś niejako zmusi je do tego, by konkurować z nowoczesnymi inwestycjami poprzez oferowanie atrakcyjnych, odpowiednio niższych cen najmu.
Jednak jak możemy zaobserwować, rynek biurowy będzie powoli wracał do „starej normy”. Chodzi o zmiany strategii pracy, które wdrażają firmy będące najemcami powierzchni biurowych. Zgodnie z nimi, coraz więcej pracowników będzie stopniowo wracać do swoich miejsc pracy. Jeszcze na początku 2022 roku jedynie 20% z nich deklarowało, że pracuje w całości lub w dużej części w biurze. Dziś zaś odsetek ten wzrósł znacząco, osiągając wynik 35%. Jest to trend, który będzie dalej się rozwijać w 2024 roku. Jednak jego efekty będzie można zaobserwować najwcześniej od 2025.
Wszystkie te przytoczone czynniki i trendy w sposób widoczny wpłyną na kondycję polskiego rynku biurowego.