Pomimo że duża podaż ( zbliża się do 4 mln mkw.) nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie spowodowała, że poziom czynszów najmu sukcesywnie powoli spada, a pustostany osiągnęły poziom 10 %, jesteśmy co chwila informowani o planach deweloperów związanych z kolejnymi inwestycjami biurowymi. Jednym z najpopularniejszych miejsc upodobanych przez inwestorów jest warszawska Wola. Zarówno bliskość Centrum, jak i budowana druga linia metra potwierdza zasadność lokowania biznesu w tym rejonie.
Przespacerujmy się po tych nieistniejących jeszcze budynkach.
Ghelamco realizuje jeden z najciekawszych projektów w tym rejonie – Warsaw Spire. Warsaw Spire to nowoczesny kompleks biurowy, który tworzą budynek wieżowy o wysokości 220 metrów oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące (B i C). Łącznie trzy budynki dostarczą na stołeczny rynek około 100 000 m2 powierzchni biurowej. Zaprojektowany przez pracownię Jaspers&Eyers budynek będzie mieć aż pięć podziemnych kondygnacji. Cztery najniższe zajmie parking, który pomieści aż 1,2 tys. aut. Inwestycja powstaje w kwartale ulic Grzybowska, Łucka, Towarowa i Wronia, w bezpośrednim sąsiedztwie drugiej linii metra. Realizacja Warsaw Spire rozpoczęła się w połowie 2011 roku a pierwsze powierzchnie zostaną zasiedlone pod koniec 2014 roku. ( w pobliżu Prosta 69, Prosta Tower, Renaissanse Tower, Prosta Business Center,Kolmex, Warsaw Trade Tower).
Również Ghelamco ma zrealizować projekt Sienna Towers, wyróżniający się unikalną formą architektoniczną. Obiekt zaoferuje 75.000 m2 powierzchni biurowej oraz 25.000 m2 powierzchni handlowej i konferencyjnej. Wszystkie funkcje zmieszczą się w trzech wysokich budynkach (dwa o wysokości 130 m i jeden wysoki na 86 m). Wielkim atutem kompleksu będzie bezpośrednie podziemne połączenie ze stacją metra przy Rondzie Daszyńskiego, a dodatkowy komfort zapewnią cztery poziomy parkingu podziemnego z 1000 miejsc postojowych.
W 2010 roku firma Atlas Estates informowała o możliwości rozpoczęcia budowy biurowca HPO przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Ma to być trzeci etap inwestycji Platinum w którym funkcjonuje już Hotel Hilton i apartamentowiec Platinum Towers. Wieżowiec HPO ma mieć 42 kondygnacje i prawie 40 tys. mkw powierzchni użytkowej. Na razie nie słychać o rozpoczęciu tej inwestycji. Tak samo nie wiadomo kiedy i czy rozpocznie się inwestycja Kaleidoscope Towers. Ma ona mieć aż 195 metrów i składać się z 53 poziomów nad ziemią i czterech pod nią oraz dysponować 170 tys. mkw powierzchni całkowitej. W tym samym rejonie Acciona dysponuje projektem biurowym, który może dostarczyć około 56 000 mkw. Acciona Office Center ma składać się z dwóch budynków biurowych zlokalizowanych przy skrzyżowaniu Prostej i Towarowej.
Przy ul. Grzybowskiej, niemal naprzeciwko hotelu Hilton planowane jest rozpoczęcie budowy 83-metrowego biurowca Prime Corporate Center, który będzie mieć ponad 20 tys. m kw. biur do wynajęcia na 23 kondygnacjach i 210 miejsc parkingowych na 5 kondygnacjach podziemnych. Biurowiec został zaprojektowany przez jedną z najbardziej znanych pracowni architektonicznych na świecie – Skidmore, Owings & Merill. (w pobliżu JM Tower).
Impexmetal dysponuje pozwoleniem na budowę dwóch 102-metrowych wież przy ul. Łuckiej w Warszawie. W jednym z wieżowców znajdą się biura, w drugim – hotel i apartamenty (z możliwością zamiany na biura, jeśli zaistnieje taka potrzeba). W budynkach będą się mieściły także niewielkie powierzchnie usługowe. Powierzchnia całkowita wielofunkcyjnego kompleksu wyniesie 74 tys. mkw., natomiast powierzchnia najmu – 55 tys. mkw. ( w pobliżu Prosta Tower, Prosta Business Center).
W kwartale ulic Żelazna, Prosta, Waliców, Grzybowska na terenie o powierzchni dwóch hektarów Mennica Polska planuje inwestycje polegająca na budowie kompleksu biurowego z dominantą o wysokości 130 m. Biurowiec ma powstać u zbiegu ulic Prostej i Waliców. Od niego kaskadowo opadając będą realizowane kolejne budynki. Łączna powierzchnia biurowa to 95.000 mkw.
Tuż obok firma Capital Park przygotowuje unikalny wielofunkcyjny projekt ArtNorblin to polegający na rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 w Warszawie. Na obszarze o powierzchni 2 ha, zlokalizowanym na pograniczy Centralnego Obszaru Biznesu powstanie wyjątkowa, nowoczesna, otwarta przestrzeń. Projekt został przygotowany przez renomowaną pracownię architektoniczną PRC Architekci. Koncepcja rewitalizacji ArtNorblin, stanowi połączenie poszanowania historii i zabytkowego charakteru tego miejsca z nowoczesną kubaturą i dostosowaniem do wymogów współczesnych funkcji. Na terenie kompleksu inwestor przewiduje ponad 61 tys. mkw. powierzchni użytkowej, która stanie się tętniącym życiem miejscem spotkań, pracy, zakupów i kultury. W ArtNorblin znajdzie się 39 tys. mkw. eleganckiej, prestiżowej powierzchni biurowej klasy A na poziomach od +2 do +8. Natomiast na poziomach -1, 0 oraz +1 powstaną handlowe uliczki Norblina ze sklepami, licznymi restauracjami i kawiarniami, a także z Otwartym Muzeum Dawnej Fabryki Norblina i BioBazarem z ekologiczną żywością. Na trzech kondygnacjach podziemnych będzie zlokalizowany parking oferujący około 770 miejsc postojowych, a także dedykowany parking dla około 190 rowerów. (w pobliżu Żelazna Center)
Również przy ul. Żelaznej ma szansę zacząć się zapowiadana od lat budowa Liberty Tower. Projekt ten z założenia realizowany w dwóch fazach ma dostarczyć na stołeczny rynek biurowy ponad 60.000 mkw powierzchni. Libery Tower A ok. 53 400 mkw, a Liberty Tower B 6 300 mkw.
Unidevelopment planuje budowę Wola House przy Al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Inwestycja rozpocznie się w II kwartale tego roku. Budynek będzie dysponował 22,37 tys. mkw. powierzchni najmu a klasie A. Na parterze obiektu powstanie lokal gastronomiczny oraz przestrzenie biurowo-usługowe, a w jego podziemiach znajdzie się parking na 412 samochodów. Projekt budynku powstał w pracowni Arch Magic. Unidevelopment planuje pozyskanie dla budynku certyfikatu ekologicznego LEED lub BREEAM. Ukończenie inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał 2015 roku. Obecnie Unidevelopment prowadzi rozmowy z bankami dotyczące finansowania inwestycji wartej 160-170 mln zł.
Również przy Al. Prymasa Tysiąclecia, ale u zbiegu ul. Obozowej planowany jest biurowiec VECTOR. Dwie bryły połączone łącznikiem: 15 i 7 pięter dostarczą 13.500 mkw. elastycznej w aranżacji powierzchni biurowej i handlowej. W biurowcu planowana jest kantyna, kawiarnia i inne drobne usługi. Przewidziano około 200 miejsc na trzypoziomowym parkingu podziemnym i planowanym parkingu zewnętrznym, tarasy na najwyższych kondygnacjach i dodatkową strefę wypoczynku na patio.
Przy ul. Kasprzaka 29/31 na terenie ponad 81 tys. mkw. JW Construction planuje budowę wielofunkcyjnych obiektów z których na biura przypadnie 80 tys. mkw.
Biurowiec, który już można obejrzeć to NORDEA HOUSE/Green Corner zrealizowany przez firmę SKANSKA. Ten nowoczesny, energooszczędny budynek biurowy zlokalizowany jest na ulicy Chłodnej róg Wroniej. Budynek NORDEA HOUSE/Green Corner otrzymał precertyfikację LEED na poziomie Platinum i jest on zaprojektowany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Dysponuje 27.000 mkw. powierzchni. Zastosowane w nim rozwiązania nie tylko gwarantują najwyższy komfort pracy, ale również ograniczenie zużycia energii i zasobów naturalnych. Biura są łatwe w aranżacji i optymalnie nasłonecznione, dzięki czemu użytkownicy będą mieli dogodne warunki dla wydajnej pracy. Budynek zaprojektowany został przez Biuro Projektowe MW Projekt.
Dobiega również końca budowa biurowca Wola Center. To kompleks składający się z czterech brył o kształcie prostopadłościanów, których elewacja obłożona jest czarnym kamieniem. Dwie wyższe dominanty mają po 11 pięter. Inwestycja ma 27,5 tys. m kw. biur, do tego 3,5 tys. m kw. usług w parterach. Inwestorem obiektu jest LC Corp.
Przy ul. Karolkowej 30 powstaje Karolkowa Business Park. Ten kompleks to nie tylko wysokiej jakości budynek biurowy, lecz także 3,123 m2 powierzchni handlowej. Restauracja, kawiarnie, punkty usługowe oraz sklepy będą dostępne zarówno dla najemców, jak i osób z zewnątrz. Zarówno powierzchnia biurowa, jak i handlowo-usługowa zostały zaplanowane w sposób umożliwiający dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb najemców. Nowoczesne elementy projektowe takie jak szklane ściany zewnętrzne zapewnią maksymalny dostęp światła słonecznego do wnętrza budynku, dostarczając pozytywnej energii do pracy. Budynek będzie w pełni klimatyzowany, a łatwą komunikację wewnętrzną zapewnią nowoczesne, szybkobieżne windy. ( w pobliżu Concept Tower oraz biurowce z rodziny Crown, Crown Tower, Crown Square, Crown Point ).
Przy ul. Ordona i Jana Kazimierza ma powstać wieloetapowy projekt realizowany przez firmę Waryński, we współpracy z Polnordem i Dantexem. Są to dwie niezależne od siebie inwestycje. Projekt zakłada realizację obiektów mieszkaniowo-biurowych o powierzchni użytkowej 100 tys. mkw. z czego około 20 tys. mkw. będą stanowiły biura. Prace powinny zacząć się już w 2014 roku a zakończenie planowane jest na końcówkę roku 2015. W tej samej okolicy biurowiec dla Konsalnetu (9 tys. mkw.) zbuduje Laris Investments. Kolejnym obiektem przy ul. Jana Kazimierza ma być inwestycja o powierzchni zabudowy 4,8 tys. mkw. i powierzchni całkowitej ponad 20 tys. mkw. realizowana przez firmę Cymes. Koncepcja przewiduje powstanie biurowca o wysokości jedenastu kondygnacji naziemnych i dwukondygnacyjny garaż z 301 miejscami postojowymi. (Wolne powierzchnie biurowe na ul. Jana Kazimierza.)
Z kolei w okolicach ulicy Okopowej planowane jest budowa biurowca Silver Tower. Projekt przewiduje 6 500 mkw powierzchni całkowitej i 5 700 mkw biur. Biurowiec będzie miał 10 naziemnych kondygnacji i 3 podziemne. Przewidziano 65 miejsc parkingowych. Planowane zakończenie inwestycji to IV Q 2014 roku. Nieopodal w tym samym terminie powstanie trochę mniejszy projekt Portico Office Building. Ten biurowiec dostarczy niespełna 4 tys. mkw powierzchni biurowej. W tej samej okolicy i na podobnej działce przygotowany jest projekt biurowca o powierzchni 4,4 tys mkw wraz z pozwoleniem na budowę jednak właściciel zamiast budować woli sprzedać działkę wraz z projektem .
Lp. |
Nazwa budynku/właściciela |
Powierzchnia biurowa w mkw |
Status |
1 |
Warsaw Spire |
100 000 |
W budowie |
2 |
Sienna Towers |
75 000 |
Planowany |
3 |
HPO |
40 000 |
Planowany |
4 |
Kaleidoscope Towers |
100 000 |
Planowany |
5 |
Acciona Office Center |
56 000 |
Planowany |
6 |
Prime Corporate Center |
20 000 |
Planowany |
7 |
Impexmetal |
55 000 |
Planowany |
8 |
Mennica Polska |
95 000 |
Planowany |
9 |
Wola House |
22 400 |
Planowany |
10 |
Vector |
13 500 |
Planowany |
11 |
JW Constuction |
80 000 |
Planowany |
12 |
Nordea House |
27 000 |
W budowie |
13 |
Wola Center |
30 000 |
W budowie |
14 |
Karolkowa Business Park |
15 000 |
W budowie |
15 |
Waryński |
20 000 |
Planowany |
16 |
Konsalnet |
9 000 |
W budowie |
17 |
Cymes |
20 000 |
Planowany |
18 |
Silver Tower |
5 700 |
Planowany |
19 |
Portico Office Building |
4 000 |
Planowany |
20 |
Okopowa |
4 400 |
Planowany |
21 |
Art. Norblin |
39 650 |
Planowany |
22 |
Liberty Tower A |
53 400 |
Planowany |
23 |
Liberty Tower B |
6 300 |
Planowany |
Tylko z powyższego zestawiania wynika, że Wola dysponuje ogromnym potencjałem inwestycyjnym. W dwudziestu inwestycjach o różnym stadium zaawansowania można spodziewać się prawie 900 000 mkw nowej powierzchni biurowej.
Polecamy także Spacerem w przyszłość po nowych biurowcach Warszawy. Część II Wilanów
Informacje zebrał i opracował:
Jarosław Gabler, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami, wspólnik Agencji Nieruchomości Locus. Dział rynku powierzchni biurowych Agencji nieruchomości Locus to osoby z wieloletnim doświadczeniem na warszawskim rynku nieruchomości. Zakres usług świadczonych przez Locus to pośrednictwo w najmie powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, reprezentacja wynajmującego, doradztwo w zakresie wynajmu, analizy, wyceny i zarządzanie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i odwiedzenia naszej strony www.locus.pl
Zauważyłeś błąd, nieścisłość lub brakuje jakiejś informacji. Proszę o kontakt jaroslaw.gabler@locus.pl lub 602-232-667.