Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w Warszawie pozostaje na wysokim poziomie. Suma podpisanych umów najmu w I półroczu 2012 wyniosła 298 tys. mkw., czyli nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – wynika z raportu firmy CBRE.
Pod koniec I połowy 2012 roku zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wyniósł 3,7 mln mkw., z czego 33 proc. było zlokalizowane w centrum.
Większość ukończonych ostatnio projektów biurowych znajduje się w centrum i w strefie Południowej Górnej oraz Południowej Dolnej. Największym projektem biurowym oddanym do użytkowanie w pierwszym półroczu br. była druga faza Poleczki Business Park (21 tys. mkw.). Do pozostałych istotnych projektów biurowych oddanych w II kwartale 2012 należą Platinium Business Park V oraz Ufficio Primo.
– Ze względu na osłabienie złotówki względem euro oraz rosnącą podażą realizowanej powierzchni biurowej, najemcy przywiązują coraz większą uwagę do płaconych stawek czynszu. Z tego względu możemy spodziewać się dalszych wzrostów stawek jedynie w Centralnym Obszarze Biznesu, gdzie podaż pozostaje ograniczona – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.
Ze względu na wzrost w zakresie tzw. przednajmu, rośnie ilość powierzchni biurowej w budowie. W Warszawie obecnie realizowane jest 700 tys. mkw., co odpowiada 20 proc. istniejącego zasobu. Ponad 50 proc. budowanej powierzchni biurowej w stolicy stanowi 8 największych projektów.
W dłuższym okresie czasu rosnąca ilość powierzchni biurowej w budowie może wywrzeć presję na spadek przeciętnych stawek czynszowych m.in. ze względu na fakt, iż 70 proc. realizowanej powierzchni w Warszawie nie jest przedmiotem przednajmu.
Do największych transakcji w I półroczu 2012 roku należą: przedwstępna umowa najmu podpisana przez PTC w T-Mobile Office Park (27 tys. mkw.), przednajem Grupy ING w Placu Unii (12,1 tys. mkw. i przedłużenie umowy najmu przez Axel Springer (9,1 tys. mkw.) w Trinity Park I.
Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 7,4 proc. na koniec II kwartału 2012 roku. Większość niewynajętej powierzchni dostępna jest w strefie Południowej Górnej (ok. 65 tys. mkw.) i na Obrzeżach Centrum (ok. 62 tys. mkw.).
Relatywnie mało dostępnej powierzchni biurowej znajduje się w strefie Północnej. Poziom pustostanów powinien utrzymać rosnący trend w 2012 i 2013 roku ze względu na rosnącą liczbę projektów budowanych spekulacyjnie, bez zabezpieczonych przedwstępnych umów najmu. Mimo tego najlepsze biurowce szybko zapełniają się najemcami – czytamy w raporcie.
Najlepsze stawki czynszu znajdują się na poziomie 26-27/euro/mkw./mies. w Centralnym Obszarze Biznesu. Poza centrum najwyższe stawki czynszu od kilku lat utrzymują się na relatywnie stabilnym poziomie, obecnie 15-16 euro/mkw./mies.
Stopy kapitalizacji za najlepsze budynki biurowe kształtują się na poziomie 6,25 proc. i w najbliższym czasie powinny pozostać niezmienione. Stopy kapitalizacji dla projektów zlokalizowanych poza Centrum mogą być poddane presji wzrostowej.
W 2012 roku odnotowano jedynie pięć dużych biurowych transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości 140 milionów euro. Chociaż wolumen inwestycyjny na rynku biurowym powinien wzrosnąć w drugiej połowie 2012, może on nie przekroczyć poziomu z roku 2011.
Źródło: propertynews.pl, CBRE