Stolica Polski zajmuje szóste miejsce na świecie w przygotowanym przez JLL Indeksie Intensywności Inwestycyjnej, wyprzedzając m.in. Paryż, Nowy Jork i Tokio
Warszawa, 20 sierpnia 2014 r. –Międzynarodowa firma doradcza JLL przygotowała zestawienie pt. Investment Intensity Index, czyli „Indeks Intensywności Inwestycyjnej” badający miasta świata pod kątem wolumenu transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w okresieII kw. 2011 – I kw. 2014 w odniesieniu do wielkości gospodarki danego miasta (PKBwedług parytetu siły nabywczej za 2013).
Jeśli weźmie się pod uwagę wyłącznie wartość umów kupna i sprzedaży to wglobalnych rankingach nie ma większych niespodzianek –Londyn, Nowy Jork, Tokio czyParyż znajdują się na szczycie jako rynki cieszące się największym zainteresowaniem inwestorów. Jeśli jednak przyrówna się wolumen transakcji inwestycyjnych do wielkości i możliwości gospodarki danego miasta wyniki będą inne. W zestawieniu intensywności inwestycyjnej pierwsze miejsce zajmuje Londyn, a następnie Oslo i Monachium. Warszawa zajmuje miejsce szóste, za Sztokholmem i Kopenhagą, wyprzedzając Paryż, Nowy Jork czy Tokio.
Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Polsce, komentuje: „Miasta na całym świecie konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach – w pozyskiwaniu inwestorów, siedzib największych korporacji czy najlepszych pracowników. Aktywny rynek nieruchomości komercyjnych staje się coraz częściej potwierdzeniem ogólnej atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Bardzo wysokie – szóste – miejsce Warszawy, przed tak atrakcyjnymi miastami jak Paryż czy Nowy Jork potwierdzadużą atrakcyjność stołecznego rynku inwestycyjnego, a także zaufanie ze strony zagranicznych inwestorów. Dla wielu z nich stolica Polski stanowiistotny element portfela inwestycyjnego”.
W trzech latach (liczonych jako okres od II kw. 2011 do końca I kw. 2014 r.) na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowano transakcje inwestycyjne o łącznej wartości ok. 4,7 mld euro. Przykładowe umowy kupna/sprzedaży z tego okresu to sprzedaż 77% udziałów w kompleksie Złote Tarasy (475 mln euro) w 2012 r., czy biurowca Rondo 1 (300 mln euro) w 2014 r., ale doszło też do licznych transakcji sprzedaży mniejszych nieruchomości.
Źródło: Jones Lang LaSalle