Eksperci firmy JLL, we współpracy z iO Partners, opublikowali niedawno raport opisujący warszawski rynek biurowy i jego kondycję w roku 2023, na tle innych stolic regionu. Jak zatem zdaniem autorów analiz prezentuje się sytuacja na rynku nieruchomości biurowych w naszej stolicy w porównaniu z miastami Europy Środkowo-Wschodniej?

Skyliner CGI cbd skyline
Rok 2023 stał pod hasłem spadku wolumenu nowej podaży. I tak przykładowo w ubiegłym roku powierzchnia biurowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła łącznie o około 480 000 m.kw. Jest to wynik stosunkowo niski, bowiem w porównaniu z 2022 liczba ta jest niższa o ponad 30%. Spadek ten znajduje swoje odzwierciedlenie między innymi w naszej stolicy. Na warszawski rynek biurowy bowiem deweloperzy dostarczyli w 2023 roku nieco ponad 60 000 m.kw. nowej powierzchni. To o wiele mniej niż średnia z ostatnich kilku lat, wynosząca między 200 000 a 300 000 m.kw.
Kolejną istotną cechą wspólną rynków biurowych Europy Środkowo-Wschodniej jest zdominowanie struktury popytu przez odnowienia umów najmu i renegocjacje. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać się w kilku rzeczach. Jedną z najważniejszych jest widoczny wzrost kosztu aranżacji wnętrz w stanie shell & core. Panujący trend istnienia coraz bardziej elastycznych warunków najmu również zachęcił firmy do pozostawania w dotychczasowych lokalizacjach, nawet pomimo wzrostu poziomu zatrudnienia pracowników.
Warszawski rynek biurowy oraz rynki Europy Środkowo-Wschodniej doświadczyły także wyraźnego wzrostu popytu. I tak odnotowano jego zwiększenie między innymi w Bratysławie, Budapeszcie i Bukareszcie. Było ono najbardziej widoczne w stolicy Rumunii, gdzie popyt brutto wzrósł aż o 44% w porównaniu z rokiem 2022. W Budapeszcie ów wzrost oscylował zaś w okolicach 20%, a w Bratysławie natomiast tylko nieznacznie przekroczył średnią z ostatnich kilku lat.
Ten fakt, w połączeniu z malejącą nową podażą powierzchni biurowej, może w widoczny sposób wpłynąć na przyszłość tego rynku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Współwystępowanie tych dwóch czynników najpewniej doprowadzi do silnego wzrostu czynszu w biurowcach. Szczególnie narażone na owe podwyżki będą budynki najkorzystniej ulokowane oraz te oferujące powierzchnię biurową najwyższej jakości. Malejąca podaż i rosnący popyt może również sprawić, że odsetek pustostanów w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższych lat wyraźnie się zmniejszy.