Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Warszawski rynek biurowy z niższą aktywnością inwestorów

Według najnowszego raportu Cushman and Wakefield, warszawski rynek biurowy jest świadkiem malejącej aktywności inwestorów. Fakt ten może powodować wiele problemów, szczególnie przy uwzględnieniu obecnego popytu. Ten bowiem jest w dużym stopniu taki sam, jak w ubiegłych latach. Co jeszcze mówi nam raport o stołecznym rynku biurowym? Przyjrzymy się mu bliżej.

Zacznijmy od kwestii popytu. W pierwszym półroczu 2024 roku jego wskaźnik utrzymywał się na poziomie nieco ponad 316 000 metrów kwadratowych. Był on bardzo zbliżony do wyniku ubiegłorocznego. Wtedy, w 2023 był on bowiem o jedyne 2% wyższy. Tak zbliżony poziom może świadczyć o pewnego rodzaju stabilizacji, jaka w tym zakresie zawitała na warszawski rynek biurowy. Ową stabilizację odczuć można było również w liczbie sfinalizowanych transakcji najmu. W pierwszym półroczu bieżącego roku podpisano bowiem 362 tego typu umowy – co jest liczbą niemal tożsamą w porównaniu z analogicznym okresem w 2023.

Jak wskazują autorzy cytowanego raportu, prawdopodobnie większość inwestycji na rynku nieruchomości biurowych zaplanowanych na ten rok została już ukończona. Między styczniem a czerwcem tego roku do użytku oddano już bowiem niemal 64 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Do końca 2024 ta liczba ma wynieść około 98 tysięcy. Łącznie w Warszawie powstaje w tym momencie około 215 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Liczba ta jednak jest zauważalnie niższa od średniej wielkości podaży na warszawskim rynku biurowym, wyliczonej na podstawie danych z kilku ostatnich lat. To zaś może przełożyć się na rosnący problem z dostępnością powierzchni dla nowych najemców.

Niższa aktywność inwestorów nie będzie jednak najprawdopodobniej charakterystyczna tylko dla bieżącego roku. Według prognoz autorów raportu zaświadczymy jej również w najbliższych dwóch latach. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy mają być między innymi wysokie koszty pozyskania finansowania dla inwestycji.

Minimalną poprawę widać natomiast w kwestii pustostanów. I tak w pierwszym półroczu bieżącego roku ich wskaźnik oscylował na poziomie 10,9%. To wartość niewiele niższa niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym, bowiem jedynie o 0,4 punktu procentowego. Co warto w tym miejscu nadmienić to fakt, iż jest to spadek o charakterze bardziej stałym. Zmniejszający się odsetek pustostanów zaobserwowano również w porównaniu między I a II kwartałem roku 2024.

Pełną treść raportu można znaleźć TUTAJ.