Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Knight Frank podsumował III kwartał na reginalnych rynkach biurowych

Dział Badań Rynku Knight Frank podsumował III kwartał na regionalnych rynkach biurowych.

Małgorzata Liszewska, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku firmy Knight Frank stwierdza, że:

„Miniony kwartał upłynął na największych regionalnych rynkach biurowych pod znakiem wysokiej dynamiki podaży, przejawiającej się zarówno znaczącym wolumenem nowo zrealizowanych inwestycji, jak również rozpoczynanych projektów biurowych. Według naszych szacunków na sześciu największych rynkach biurowych w Polsce ukończono w tym kwartale realizację ponad 57.000 m2 nowych biur, co w porównaniu z poprzednim kwartałem stanowi ponad 70% wzrost. Co więcej, w budowie pozostaje rekordowa podaż 392.600 m2, nienotowana od 2008 roku. Większość tej powierzchni ma trafić na rynek już w 2014 roku.

Pomimo około 25%-poziomu wynajęcia powierzchni w budowie, zjawisko czasowej nadpodaży po oddaniu do użytkowania nowych projektów wydaje się być nieuniknione. Na większości rynków będziemy zatem obserwować znaczący wzrost poziomu pustostanów. Wobec zwiększonej dostępności gotowych powierzchni do wynajęcia część deweloperów planujących nowe inwestycje, w szczególności tych uzależnionych od finansowania bankowego, prawdopodobnie zdecyduje się wstrzymać ich rozpoczęcie do czasu wchłonięcia nadmiaru podaży.

W minionym kwartale na największych rynkach regionalnych wynajęto łącznie około 75.200 m2 powierzchni. Stanowi to co prawda niewielki (12%) spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem, nadal jednak znacznie przewyższa średni kwartalny popyt zaobserwowany w miastach regionalnych w ostatnich 5 latach (o ok. 18%). Utrzymująca się wysoka aktywność na rynku najmu zdaje się potwierdzać optymistyczne nastroje w branży, choć okres popytowego boomu z 2012 roku prawdopodobnie mamy już za sobą.”

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

III kw. 2013 roku był okresem ponadprzeciętnej aktywności inwestycyjnej poza Warszawą. Obserwowany w ostatnim czasie wzrost zainteresowania inwestorów rynkami regionalnymi jest konsekwencją podaży nowoczesnych projektów biurowych o wysokim stopniu wynajęcia jeszcze na etapie budowy. Całkowity wolumen transakcji zawartych od lipca do września na rynkach regionalnych sięgnął 117,7 mln EUR (44% wartości wszystkich transakcji biurowych w III kw. 2013 roku) przewyższając znacząco wartości odnotowane w poprzednich dwóch kwartałach.

Pobierz raport…