Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Wykorzystanie energii odnawialnej przy eksploatacji budynków

Kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody, zamiast tradycyjnego centralnego ogrzewania budynku piecem wykonanym z cegły szamotowej, toaleta sortująca, która zużywa przy jednym spłukaniu tylko 0,1 litra wody, to tylko niektóre z przykładów zastosowania w budownictwie koncepcji ekologicznych.

Stosowanie w budownictwie koncepcji ekologicznych staje się coraz bardzie popularne obok wykorzystywania odpowiednich materiałów i technologii. Korzysta się przy tym również z sił przyrody, takich jak wiatr, słońce i woda. Na przykład energia słoneczna ogrzewa w kolektorze specjalną (odporną na zamarzanie) ciecz, a następnie doprowadza ją do bojlera. Budownictwo ekologiczne polega również na wykorzystywaniu jako głównego budulca drewna, które ma jednak poważną wadę, bo jest materiałem łatwopalnym. Dlatego istotna jest zmiana technologii jego obróbki, która umożliwiłaby szersze jego zastosowanie.

Ekotrendy

Na rynku nieruchomości, również w Polsce, coraz częściej pojawia się budownictwo zrównoważone zwane też zielonym. Przybywa też firm, które ustalają kryteria, jakie musi spełniać budynek i przyznają certyfikaty, które promują tzw. budownictwo zielone, a także rozwiązania stosowane w procesie inwestycyjnym, które mają być wykorzystywane na jego potrzeby. Zarówno te tendencje, jak i regulacje prawne, których przybywa, wymuszają poszanowanie środowiska naturalnego i oszczędność energii.

Zrównoważone budownictwo charakteryzuje się tym, że przy wznoszeniu nieruchomości dba się o środowisko naturalne, a przy tym oszczędnie gospodaruje się surowcami, w dodatku jak najmniej szkodliwymi dla środowiska, w całym cyklu budowlanym, począwszy od projektu przez prace budowlane, konstrukcyjne, a potem nawet remontowe, konserwacyjne i modernizacyjne aż do momentu rozbiórki. Istotne są też zasady właściwej eksploatacji budynku, które też uwzględniają zasady ochrony środowiska naturalnego.

Oprócz tego w całym cyklu budowlanym kładzie się nacisk na wykorzystywania materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego, a unikanie uciążliwych dla niego, zmniejszanie poboru energii i ograniczanie produkcji zanieczyszczeń, zazielenianie budynków i terenów zielonych oraz przyległych do nich.

Unia chce zmian

Nowe trendy w budownictwie wyznacza też Unia Europejska. Niemal dokładnie przed rokiem Komisja Europejska ogłosiła strategię – Energia 2020 określającą pięć priorytetów w sektorze energii. Dokument zakłada, że od roku 2021 wszystkie nowe budynki będą obowiązkowo wykonywane w technologii energooszczędnej i poddane bardziej rygorystycznym normom środowiskowym. Zmiany dotkną także istniejących już budynków, które będą musiały zostać zmodernizowane i dostosowane do nowych wymogów.

Nowe regulacje mają pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla o 20 – 30 proc. oraz zwiększyć o 20 proc. udział energii odnawialnej. Docelowo do roku 2050 emisja dwutlenku węgla ma się zmniejszyć nawet o 95 proc. Nie bez przyczyny zapisy nowej strategii są bardzo istotne dla branży budowlanej. Sektor ten konsumuje bowiem około 30 – 40 proc. światowej energii.

Będą zmiany w prawie

Z budownictwem ekologicznym ściśle łączy się sprawa charakterystyki energetycznej budynków. Do 9 lipca 2012 r. państwa Unii Europejskiej powinny zmienić swoje krajowe przepisy dotyczące tej charakterystyki. Zobowiązała je do tego dyrektywa unijna 2010/31/ UE, która chce doprowadzić do obniżenia o 20 proc. zużyciu energii w sektorze budowlanym. Natomiast od 9 lipca 2013 r. (czyli po roku od przygotowania nowych przepisów) każdy budynek musi spełniać określone w dyrektywie normy, np. przy budowie powinien uwzględniać alternatywne systemy dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Taki sam obowiązek będzie ciążył na właścicielach budynków, które już wprawdzie istnieją, ale będą w nich prowadzone duże renowacje. Dyrektywa przewiduje, że wszystkie nowe budynki muszą spełniać następujące wymogi: niemal zerowe zużycie energii, a ta, która jest już wykorzystywana, powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Źródło: gazetaprawna.pl