Formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania - zadzwoń +48 602-232-667 lub skorzystaj z formularza poniżej.

Formularz logowania
Przepraszamy! Nie ma możliwości rejestracji!

Na Cedecie zawisł oryginalny neon z 1956 roku.

Zrewitalizowany i rozbudowany Cedet zostanie oddany do użytku już na przełomie I i II kwartału tego roku. Od początku prac, zamysłem inwestora było odwzorowanie oryginalnego wyglądu budynku z przed pożaru w 1975 roku. Immobel Poland zdecydował się na odtworzenie także oryginalnej konstrukcji neonu, który przez lata był charakterystycznym elementem fasady budynku. Z początkiem nowego roku odnowiona zamaszysta serpentyna zawisła na inwestycji od strony Al. Jerozolimskich.

 

Źródło: Immobel Poland

 

Firma Immobel, która na belgijskim rynku jest znana z rewitalizacji wyjątkowych obiektów w centrach miast (m.in. kompleks Chambon w Brukseli), wykorzystała swoje bogate doświadczenie także na polskim rynku. Mając na uwadze historyczne znaczenie Cedetu i rolę jaką odegrał w krajobrazie stolicy, inwestor od początku prac w 2015 przekonywał, że finalny projekt architektoniczny oraz zastosowane technologie pozwolą na przywrócenie obiektowi jego pierwotnej świetności.

– Wiemy, że rewitalizacja obiektów, które przez lata były wizytówką miasta, często spotyka się początkowo z dużym oporem lokalnej społeczności. Pojawiają się obawy o zachowanie oryginalnej koncepcji  architektonicznej, sposób wykonania czy nowe funkcje budynków. Trend ten jest na pewno silniejszy w takich ośrodkach, jak Warszawa, gdzie tych perełek architektonicznych mamy naprawdę niewiele. W przypadku Cedetu obawy te potęgował fakt, że naruszona pożarem konstrukcja budynku, ze względów bezpieczeństwa wymagała w dużej części rozbiórki. Myślę, że dziś – kilka tygodni przed oficjalnym otwarciem obiektu – widać już, że nasze wysiłki nie poszły na marne. Fasada budynku zdobi ścisłe centrum miasta i w elegancki sposób łączy standardy nowoczesnych powierzchni komercyjnych z historią miejsca –podsumowuje Jacek Wachowicz, prezes Immobel Poland.

Zawieszenie oryginalnego neonu to zwieńczenie działań związanych z rewitalizacją obiektu. Pierwotnie został on zaprojektowany i wykonany w NRD i był wyrazem podziękowania za udostępnienie pierwszej kondygnacji ówczesnego CDT na potrzeby reklamowe dotyczące NRD-owskich artykułów użytkowych. Zamaszysta serpentyna neonu podobnie jak owalne kominy od 1956 roku stały się charakterystycznym elementem frontowej fasady budynku.

Zgodnie z ustaleniami z Urzędem Stołecznego Konserwatora Zabytków, z zachowaniem tradycyjnych technologii, pieczołowicie odtworzono jego charakterystyczny kształt. Konstrukcję o łącznej wadze 4.5 tony stanowią stalowe gięte płaskowniki, które po zespawaniu tworzą profil dwuteowy płynnie podążający po spiralnej trajektorii. Wnętrze, zgodnie z tradycją budowy neonów, ma kolor świecącego gazu – neonu tj. błękitny. Dla osiągnięcia „historycznej” barwy wewnątrz szklanych rurek pokrytych od środka luminoforem, użyto mieszaniny gazów -argonu i neonu z oparami rtęci, świecących pod napięciem 10000 V.

 

 

Źródło: Immobel Poland