Europa Środkowo-Wschodnia oferuje korzystne warunki dla sektora BPO i z powodzeniem zaczyna konkurować na tym polu z Indiami czy Chinami. Poza relatywnie niskimi kosztami obsługi centrów biznesowych zlokalizowanych w tej części świata, na korzyść Europy Środkowo-Wschodniej przemawia bliskość kulturowa z krajami Europy Zachodniej i USA oraz coraz wyższy poziom świadczonych usług. Najszybciej rozwijającą się lokalizacją w dziedzinie BPO jest obecnie Polska, a przedsiębiorstwa outsourcingowe stają się ważnymi pracodawcami w wielu dużych miastach.
Obecnie w Polsce znajduje się ponad 280 centrów usług biznesowych, z czego ok. 70% należy do sektora BPO / ITO / SSC, natomiast pozostałe 30% to centra R&D. Głównymi miastami skupiającymi przedsiębiorstwa offshoringowe są Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź, gdzie zlokalizowanych jest więcej niż połowa takich firm. Centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym na koniec 2011 roku zatrudniały w Polsce ok. 75 000 osób, z czego 80% to pracownicy z branż BPO / ITO / SSC. Największy udział zatrudnionych w outsourcingu w ogóle mieszkańców jest w Łodzi, natomiast we Wrocławiu dominuje branża R&D. Łódź obecnie jest jednym z miast, które stosują największe zachęty dla inwestorów. Dofinansowania dla nowych pracodawców stanowią aż 50% kosztów inwestycji, bądź 50% kosztów zatrudnienia przez pierwsze dwa lata funkcjonowania w Łodzi. Co więcej, w tym trzecim co do wielkości mieście w Polsce znajduje się dużo nowoczesnej, gotowej do zasiedlenia, powierzchni biurowej dostosowanej do potrzeb BPO.
Gospodarka korzysta z oferty przedsiębiorstw BPO z powodu możliwości optymalizacji kosztów oraz potrzeby podnoszenia jakości świadczonych usług. Firmy outsourcingowe szukając dla siebie lokalizacji potrzebują zarówno miejsca z dużą dostępnością wykwalifikowanej kadry pracowniczej, jak i odpowiedniej siedziby. Obecnie inwestycje biurowe przygotowywane są bezpośrednio pod konkretnego najemcę bądź sektor. Biura pod przedsiębiorstwa outsourcingowe powinny oferować nie tylko relatywnie niskie koszty najmu, ale także spełniać szereg niezbędnych wymagań technicznych.
Łódzki Park Biznesu Teofilów został zaprojektowany tak, aby spełniać potrzeby najemców z sektora BPO. Biurowiec oferuje odpowiednie warunki techniczne m.in. okablowanie teleinformatyczne ukryte pod ponoszonymi podłogami, wydajny i ergonomiczny system chłodzenia powietrza, ponadstandardową wysokość pomieszczeń wynoszącą 3,2 m czy kontrolę dostępu do budynku. Przedsiębiorstwa BPO kładą duży nacisk na obniżenie kosztów związanych z wynajmowaniem biur. Warto zauważyć, że na całkowity koszt użytkowania powierzchni biurowej duży wpływ ma efektywność wykorzystania powierzchni, dlatego też budynek jest zaprojektowany jako „open space”, co ułatwia aranżację przestrzeni a na powierzchni 1.000 m² możliwe jest rozmieszczenie ponad 100 pracowników, a współczynnik powierzchni wspólnej wynosi jedynie 5%. Co również jest istotne dla przedsiębiorstw BPO, w PBT przewidziane zostały m.in. zmienne obciążenia stropów od 2,5 kN/m2 aż do 8,0 kN/m2 w pomieszczeniach technicznych na jednej z kondygnacji. Dzięki temu, będą mogły znajdować się tam potężne serwery pozwalające na masowe przetwarzanie i magazynowanie dużej liczby dokumentów. Na stabilność działalności wpływ będą miały także dwa zewnętrzne źródła zasilania elektrycznego, a ponadto agregat prądotwórczy w standardzie.
Przewidywania na najbliższe lata dla sektorów outsourcingowych w Polsce są optymistyczne i prognozowane jest stałe zwiększanie zatrudnienia w branży. Należy jednak pamiętać o stałym postępie technologicznym, który powoduje stopniową automatyzację procesów biznesowych. Nieuniknione jest wyprzedzanie trendów i właściwe planowanie inwestycji w edukację oraz pogłębianie wiedzy eksperckiej potencjalnych przyszłych pracowników.
Autor: Łukasz Maciak
Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszy Nieruchomości Arka
Inwestor Parku Biznesu Teofilów

4 stycznia 2012